Επέστρεψε στους τίτλους και... βγαίνει Ευρώπη η Γιουνάιτεντ! (vid)

Φουριόζα στον τελικό κόντρα στην συμπολιτισσα Σίτι

Νικήτρια στο ντέρμπι του Μάντσεστερ και ο τίτλος στην... κόκκινη πλευρά της πόλης!

Την κατάκτηση του πρώτου της FA Cup μετά το 2016 πανηγύρισε η Γιουνάιτεντ, η οποία επικράτησε 2-1 της Σίτι στον τελικό του «Γουέμπλεϊ»!

Ένα αποτέλεσμα που σηματοδότησε την έξοδο της στην Ευρώπη (league stage του Europa League) που δεν εξασφάλισε μέσω της Premier League. Την ίδια στιγμή, δε, απέντρεψε από τη συμπολίτισσά της να κάνει το νταμπλ.

Αυτό είναι το 13ο Κύπελλο για τους «κόκκινους διαβόλους», που -όντας και έτσι κι αλλιώς δεύτεροι στη σχετική λίστα- έχουν μία λιγότερη κατάκτηση από την πολυνίκη του θεσμού, Άρσεναλ. Παράλληλα, η Σίτι έμεινε στα επτά FA Cup.

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαχ -που μένει να φανεί εάν θα παραμείνει στον πάγκο της και τη νέα σεζόν- αξιοποίησε το πολύ καλό της πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, όπου χτύπησε δις.

Αρχικά, με τον Γκαρνάτσο στο 30' που αξιοποίησε την τεράστια γκέλα του Γκβάρντιολ και εν συνεχεία, στο 39', με τον Μέινοου.

Οι «πολίτες»... άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας πολλά από τον νεοεισελθόντα Ντοκού.

Είχαν δοκάρι στο 54' με τον Χάαλαντ, για να αρχίσει στη συνέχεια το σφυροκόπημα. Εντέλει, μείωσαν στο 87' με τον Ντοκού -φέρει μεγάλη ευθύνη και ο Ονάνα- χωρίς όμως να καταφέρουν να φτάσουν στην ισοφάριση, με το τρόπαιο να καταλήγει στους μεγάλους τους αντιπάλους.

Το ματς:
Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, πολύ γρήγορα οι δύο ομάδες επέλεξαν να το πάνε πιο... προσεκτικά.

Άρχισε, λοιπόν, να διαμορφώνεται ένα σκηνικό, με τη Σίτι να έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη Γιουνάιτεντ να είναι τοποθετημένη στο μεσαίο τρίτο επιχειρώντας να ανακτήσει και να τρέξει στην αντεπίθεση.

Μάλιστα, ήταν αρκετά επικίνδυνη σ' αυτήν τη συνθήκη, εν αντιθέσει με τους τυπικά γηπεδούχους που προσπαθούσαν να διασπάσουν την -καλά οργανωμένη αντίπαλη άμυνα- που όμως είχε καλές αντιδράσεις.

Χωρίς πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Ουσιαστικά, το πρώτο εικοσάλεπτο κύλησε με μία αξιόλογη φάση, η οποία άνηκε στη Γιουνάιτεντ μετά από ωραίο ξεδίπλωμα επίθεσης, στο 9' με το διαγώνιο σουτ του Γκαρνάτσο που μπλόκαρε ο Ορτέγκα.

Για να φτάσουμε στο 30' και στο 0-1! Οι τυπικά φιλοξενούμενοι εξαργύρωσαν το καλό πρόσωπο που έδειχναν, χρειάστηκαν όμως και την τεράστια γκάφα του Γκβάρντιολ.

Ο Γκαρνάτσο κυνήγησε τη βαθιά μπαλιά, ο Ορτέγκα βγήκε από την εστία του, με τον Κροάτη στόπερ να προσπαθεί να του γυρίσει την μπάλα με κεφαλιά. Ωστόσο, εντέλει την πέρασε πάνω από τον συμπαίκτη του στρώνοντάς τη στον αντίπαλό του, ο οποίος πλάσαρε προ κενής εστίας!

Οι «κόκκινοι διάβολοι» προσπάθησαν να αξιοποιήσουν το μομέντουμ τους και εντέλει σημείωσαν και δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα, στο 39'! Ακόμα ένα τρομερό ξεδίπλωμα επίθεσης από τους τυπικά φιλοξενούμενους, με τον Φερνάντες να σπάει εξαιρετικά στον Μέινοου, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά για το 0-2.

Έξαλλος ο πανηγυρισμός από τον Τεν Χαχ, με τον Πεπ Γκουαρδιόλα να γίνεται έξω φρενών με τους παίκτες του.
Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Σ' ένα απόλυτα δίκαιο προβάδισμα βάσει εμφάνισης για τη Γιουνάιτεντ που και πιο επικίνδυνη ήταν και δεν είχε επιτρέψει στη Σίτι μέχρι εκείνο το σημείο να της δημιουργήσει κάποια σοβαρή ευκαιρία.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με διπλή αλλαγή για τους «πολίτες», με τους Ντοκού και Ακάντζι να περνούν στη θέση των Κόβασιτς και Ακέ, αντίστοιχα.

Η Σίτι έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση στο 54', όταν ο Χάαλαντ έπιασε σουτ στην κίνηση, μετά από γύρισμα του Ντοκού -που δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα της Γιουνάιυεντ- με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

Το σκηνικό στο δεύτερο μέρος είχε αλλάξει άρδην, με τους «πολίτες» να κατασκηνώνουν έξω από την περιοχή της Γιουνάιτεντ. Πόσω μάλλον, μετά το 57', όταν ο Γκουαρδιόλα πέρασε και δεύτερο φορ στο παιχνίδι, με τον Άλβαρες να αντικαθιστά τον Ντε Μπρόινε.

Και τότε άρχισε το... σφυροκόπημα από πλευράς Σίτι, με τη μία φάση να διαδέχεται την άλλη!

Στο 60' με τη σουτάρα του Γουόκερ και την επέμβαση του Ονάνα, στο 61' με τον Άλβαρες και στο 65' εκ νέου με τον Αργεντινό φορ που δεν αξιοποίησε την τρομερή κάθετη του Φόντεν.

Η Γιουνάιεντ έφτιαξε την πρώτη της τελική στο δεύτερο ημίχρονο στο 69', με το διαγώνιο σουτ του Γκαρνάτσο.

Εντέλει, η Σίτι κατάφερε να μειώσει (1-2) στο 87'. Το μισό γκολ ανήκει στον κορυφαίο της στο παιχνίδι, Ζερεμί Ντοκού, το άλλο μισό στον Ονάνα που ξεγελάστηκε από τα γκελ της μπάλας, η οποία ουσιαστικά έφυγε μέσα από τα χέρια του!

Στα εναπομείνατα λεπτά το γήπεδο έγειρε, στην προσπάθεια των «πολιτών» να ισοφαρίσουν και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση. Ωστόσο, η Γιουνάιτεντ άντεξε και έφτασε στον πολυπόθητο τίτλο που σηματοδότησε και την έξοδό της στην Ευρώπη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Ορτέγκα – Γουόκερ, Στόουνς, Ακέ (46' Ακάντζι), Γκβάρντιολ – Ρόδρι, Κόβασιτς (46' Ντοκού) – Μπερνάρντο Σίλβα, Ντε Μπρόινε (57' Άλβαρες), Φόντεν – Χάαλαντ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαχ): Ονάνα – Ουάν-Μπισάκα, Βαράν, Μαρτίνες (74' Έβανς), Νταλότ – Άμραμπατ, ΜακΤόμινεϊ (90'+3' Μάουντ), Μέινοου – Γκαρνάτσο (90'+3'), Φερνάντες, Ράσφορντ (74' Χόιλουντ).

Πηγή: sportfm.gr

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση