ΚΛΕΙΣΙΜΟ
Loading...
ΚΛΕΙΣΙΜΟ
 

Το πανόραμα του EURO 2024

Το αναλυτικό πρόγραμμα της διοργάνωσης

24sports.com.cy

info@24sports.com.cy

H 17η διοργάνωση του Euro θα λάβει χώρα στα γήπεδα της Γερμανίας, από τις14 Ιουνίου έως τις 14 Ιουλίου του 2024.

Ο μεγάλος τελικός θα πραγματοποιηθεί στις 14 Ιουλίου στο στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου. Το πρόγραμμα των ομίλων περιλαμβάνει αγώνες στις 16:00, στις 19:00 και στις 22:00.

Από το Euro 2016 και έπειτα, οι ομάδες της τελικής φάσης αυξήθηκαν από 16 σε 24. Χωρίζονται σε έξι ομίλους των τεσσάρων ομάδων και την πρόκριση για τη φάση των 16 παίρνουν οι δύο πρώτες κάθε ομίλου καθώς και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
Παρασκευή 14/6: Γερμανία-Σκωτία (22:00)
Σάββατο 15/6: Ουγγαρία-Ελβετία (16:00)

2η αγωνιστική – Τετάρτη 19/6
Γερμανία-Ουγγαρία (19:00)
Σκωτία Ελβετία (22:00)

3η αγωνιστική – Κυριακή 23/6
Ελβετία-Γερμανία (22:00)
Σκωτία-Ουγγαρία (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική – Σάββατο 15/6
Ισπανία-Κροατία (19:00)
Ιταλία-Αλβανία (22:00)

2η αγωνιστική
Τετάρτη 19/6: Κροατία-Αλβανία (16:00)
Πέμπτη 20/6: Ισπανία-Ιταλία (22:00)

3η αγωνιστική – Δευτέρα 24/6
Αλβανία-Ισπανία (22:00)
Κροατία-Ιταλία (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική - Κυριακή 16/6
Σλοβενία-Δανία (19:00)
Σερβία-Αγγλία (22:00)

2η αγωνιστική – Πέμπτη 20/6
Σλοβενία-Σερβία (16:00)
Δανία-Αγγλία (19:00)

3η αγωνιστική – Τρίτη 25/6
Αγγλία-Σλοβενία (22:00)
Δανία-Σερβία (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
Κυριακή 16/6: Πολωνία-Ολλανδία (16:00)
Δευτέρα 17/6: Αυστρία-Γαλλία (22:00)

2η αγωνιστική – Παρασκευή 21/6
Πολωνία-Αυστρία (19:00)
Ολλανδία-Γαλλία (22:00)

3η αγωνιστική – Τρίτη 25/6
Ολλανδία-Αυστρία (19:00)
Γαλλία-Πολωνία (19:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

Ε΄ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική – Δευτέρα 17/6
Ρουμανία-Ουκρανία (16:00)
Βέλγιο-Σλοβακία (19:00)

2η αγωνιστική
Παρασκευή 21/6: Σλοβακία-Ουκρανία (16:00)
Σάββατο 22/6: Βέλγιο-Ρουμανία (22:00)

3η αγωνιστική Τετάρτη 26/6
Σλοβακία-Ρουμανία (19:00)
Ουκρανία-Βέλγιο (19:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική – Τρίτη 18/6
Τουρκία-Γεωργία (19:00)
Πορτογαλία-Τσεχία (22:00)

2η αγωνιστική – Σάββατο 22/6
Γεωργία-Τσεχία (16:00)
Τουρκία-Πορτογαλία (19:00)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 26/6
Γεωργία-Πορτογαλία (22:00)
Τσεχία-Τουρκία (22:00)

 ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

Οι διασταυρώσεις στα νοκ άουτ:

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Τα κριτήρια ισοβαθμίας στους ομίλους:
1. Συνολικοί βαθμοί στα μεταξύ τους
2. Καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους
3. Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους
4. Συνολική διαφορά τερμάτων
5. Συνολικά γκολ υπέρ
6. Αν οι δύο εμπλεκόμενες ομάδες αγωνίζονται αντίπαλες στην τελευταία αγωνιστική, τότε η τελική κατάταξη ορίζεται με διαδικασία πέναλτι μετά τα 90′.
7. Χαμηλότεροι Πόντοι Fair Play (κίτρινη κάρτα = 1 πόντος, κόκκινη κάρτα = 3 πόντοι, δύο κίτρινες κάρτες σε έναν αγώνα = 3 πόντοι)
8. Υψηλότερη θέση στην προκριματική φάση

Κριτήρια για τις καλύτερες τρίτες:
1. Πόντοι
2. Διαφορά τερμάτων
3. Καλύτερη επίθεση
4. Περισσότερες νίκες
5. Χαμηλότεροι πόντοι Fair Play
6. Συνολική Βαθμολογία Προκριματικών EURO

Οι ημερομηνίες του Euro:

1η αγωνιστική: 14 Ιουνίου - 18 Ιουνίου

2η αγωνιστική: 19 Ιουνίου - 22 Ιουνίου

3η αγωνιστική: 23 Ιουνίου - 26 Ιουνίου

Φάση των 16: 29 Ιουνίου - 2 Ιουλίου

Προημιτελικά: 5 Ιουλίου - 6 Ιουλίου

Ημιτελικά     : 9 Ιουλίου & 10 Ιουλίου

Τελικός: 14 Ιουλίου

ΣΧΕΤΙΚΑ TAGS

Άλλα άρθρα συγγραφέα

24sports.com.cy

Euro 2024: Τελευταία Ενημέρωση

Κατάφεραν να μην σκοράρουν, αλλά περνούν χέρι-χέρι Ολλανδία και Γαλλία!
ΠΗΓΗ: sport-fm.gr
 |  EURO 2024