Άλωσε το Αστρομπάλ ο αλλαγμένος Παναθηναϊκός!

Νίκησε τη Βιλερμπάν με σκορ 86-82 και πήρε φόρα ενόψει του κυριακάτικου ντέρμπι αιωνίων!

Ο Παναθηναϊκός έδειξε διαφορετικό πρόσωπο απ' ότι μας έχει συνηθίσει στο Αστρομπάλ, νίκησε με άγχος στο τέλος τη Βιλερμπάν με σκορ 86-82 και πήρε φόρα ενόψει του κυριακάτικου ντέρμπι αιωνίων!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ανταλλάσοντας συνεχώς το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Γκουντάιτις και Τόμας σκόραραν για τον Παναθηναϊκό, με Ντε Κολό και Λάιτι να κυριαρχούν από την πλευρά των γηπεδούχων (9-8). Ο Λιθουανός ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα, και με γκολ φάουλ έγραψε το 9-11, φτάνοντας γρήγορα τους 8 πόντους. Οι Γάλλοι με τον Φαλ να παίρνει το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο ισοφάρισαν σε 13-13, πριν περάσουν μπροστά με τρίποντο του Μάθιους (16-15). Οι Γάλλοι με τον Νουά ξέφυγαν και με +5 (23-18), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 26-20.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, Μαντζούκας και Γκριγκόνις ήταν υπεύθυνοι για ένα επιμέρους 5-0 του Παναθηναϊκού, που μείωσε τη διαφορά στον πόντο (26-25), πριν ο Πονίτκα ισοφαρίσει σε 27-27. Οι «πράσινοι» δεν σταμάτησαν εκεί, με τους Πονίτκα και Μποχωρίδη να τους στέλνουν στο +5 (27-32). Ο Πολωνός ήταν σε καταπληκτική κατάσταση, έβαλε φόλοου για το 29-34 και έδωσε ασίστ πάρε βάλε στον Μαντζούκα για το 29-36. Μια ένταση μεταξύ Παπαγιάννη και Μποστ χάλασε το μυαλό του Παναθηναϊκού, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν δύο σερί τρίποντα για το 35-36. Οι «πράσινοι» απάντησαν με δύο δικά τους από Γκριγκόνις και Μαντζούκα για το 35-42, πριν ο Μπέικον γράψει το 39-47. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-52.

Οι Γάλλο μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και πολύ γρήγορα με Ντιο και Νουά μείωσαν στους 6 (50-56), όμως ανέλαβε δράση ο Λι που ανέβασε εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (50-61). Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους και με Τάιους και Μάθιους μείωσαν εκ νέου στους 5 πόντους (58-63), όμως Μπέικον και Γουίλιαμς έφεραν νέο +9 (58-67), πριν ο τελευταίος βάλει και τρίποντο για το +10 (60-70). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 62-70.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου το σκορ ήταν πολύ χαμηλό, με τον Παναθηναϊκό να μένει χάρη στην καλή του άμυνα στο +8 (64-72), φτάνοντας στο +10 με τον Μαντζούκα (64-74). Ο Ντε Κολό μείωσε με γκολ φάουλ σε 67-74, όμως ο Γκριγκόνις έβαλε τρίποντο για το 67-77. Ο Νουά με λέι απ στον αιφνιδιασμό έριξε ξανά το μειονέκτημα της Βιλερμπάν στους 8 (71-79), όμως ο Μπέικον έβαλε γκολ φάουλ για το 71-82. Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενες βολές από Ντε Κολό και Νουά μείωσαν στους 7 (77-84), με τον Φαλ να βάζει άλλη μία για το 78-84. Τα λάθη του Παναθηναϊκού έφεραν τους Γάλλους με τον Μάθιους στο -4 (80-84), όμως ο Γουίλιαμς έβαλε κρίσιμο καλάθι για το τελικό 82-86.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86