Άνετα στους «32» του US OPEN ο Τσιτσιπάς

Για πρώτη φορά προκρίθηκε στη συγκεκριμένη φάση της διοργάνωσης ο Έλληνας πρωταθλητής

Στον 3ο γύρο του US OPEN προκρίθηκε για πρώτη φορά ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ του Μαξίμ Κρέσι, πραγματοποιώντας άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση.

Ο Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε με 7-6 (2), 6-3, 6-4 του Αμερικανού αντιπάλου του μετά από αγώνα 2 ωρών και 23 λεπτών, ενώ στους «32» της διοργάνωσης θα παίξει με τον Κροάτη Μπόρνα Τσόριτς.

Στην στατιστική πλευρά της συνάντησης, ο Έλληνας πρωταθλητής αντιμετώπισε πρόβλημα από το σερβίς του Κρέσι, δίνοντάς του 21 άσους. Ωστόσο, αυτό δεν του είχε στοιχίσει και κατάφερε τελικά να πάρει μία άνετη πρόκριση.

Συνολικά είχε 31 winners και 15 αβίαστα λάθη, ενώ έχασε μόνο δέκα πόντους στο πρώτο σερβίς του.