Απίθανη αυτοκτονία Ολυμπιακού στο Κάουνας!

Ήττα από την Ζαλγκίρις με απίστευτο τρόπο!

Έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του στο Κάουνας ο Ολυμπιακός! Χάρη σε ένα σερί 9-0 από το 1:50 πριν τη λήξη κι ένα λάθος του Σλούκα στην τελευταία επίθεση, η Ζαλγκίρις έκλεψε την νίκη (81-79).

Ούτε στα πιο τρελά του όνειρα δεν μπορούσε να φανταστεί ο Ολυμπιακός αυτό που έπαθε στο Κάουνας. Με ένα σερί 9-0 στα τελευταία λεπτά, η Ζαλγκίρις πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στους «ερυθρόλευκους» με 81-79 και έκανε άλμα πρόκρισης στα playoffs της Ευρωλίγκας.

Οι Πειραιώτες που είχαν σε μεγάλη μέρα επιθετικά τους Κώστα Σλούκα (16π.) και Γιώργο Πρίντεζη (16π.), είδαν το δαιμονισμένο Τζοφρί Λοβέρν (21π.) να κάνει όργια για τους Λιθουανούς.

Το κλέψιμο του Τόμας Ουόκαπ, οδήγησε τους γηπεδούχους στο 12-9, την στιγμή που η ομάδα του Μπαρτζώκα «αυτοκτόνησε», έπεσε στο 11-10 και έχασε σημαντικό έδαφος όσον αφορά την οκτάδα.

Μια ομάδα με την ποιότητα της Ζαλγκίρις, δεν θα μπορούσε να συγχωρέσει τις κακές άμυνες του Ολυμπιακού. Με 4/5 τρίποντα και 6/8 δίποντα, τον Λεκαβίτσιους δραστήριο και τους «ερυθρολεύκους» να κάνουν άμυνα με τα μάτια, οι Λιθουανοί πήραν προβάδισμα έξι πόντων με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (26-20), την στιγμή που μόνο οι Σλούκας και Χάρισον προσέφεραν επιθετικά. Οι ασίστ δίνονταν με το σταγονόμετρο στο κόκκινο στρατόπεδο και η δημιουργική εικόνα «φώναζε» για άμεση βοήθεια.

Με τον Ρούμπιτ να πετυχαίνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους, η διαφορά πήγε στο +8 και κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Σάσα Βεζένκοφ. Ο Βούλγαρος φόργουορντ με τρομερή εικόνα σε άμυνα και επίθεση, βοήθησε τον Ολυμπιακό να πετύχει ένα επιμέρους σκορ 11-0 (36-38) και να προσπεράσει για πρώτη φορά στο ματς μετά το πρώτο καλάθι. Ο Σπανούλης με έξυπνη ενέργεια κέρδισε το τρίτο φάουλ του Ρούμπιτ, όμως ο Μιλάκνις για ακόμη μια φορά εκτέλεσε από τα 6,75 και έστειλε την Ζαλγκίρις προηγούμενη στο ημίχρονο με 45-44.

Παράσταση για δύο πρωταγωνιστές ήταν στο επιθετικό κομμάτι η τρίτη περίοδος. Ζοφρί Λοβέρν και Γιώργος Πρίντεζης πέτυχαν 12 και 8 πόντους αντίστοιχα. Ο Κώστας Σλούκας όμως βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο όταν η διαφορά είχε ξεφύγει στο +7 για τους Λιθουανούς και με έμμεσο τετράποντο μείωσε σε κρίσιμο σημείο και κράτησε τον Ολυμπιακό στο ματς. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο… αγαπημένο τους τρίποντο και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 63-60.

Τι και αν η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με +7 με το καλημέρα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός με πέντε τρίποντα, δύο του Σπανόύλη και δύο του Πρίντεζη και ένα του κρίσιμου στην άμυνα Βεζένκοφ, έφτασε μέχρι και το +7 (72-79), αποκτώντας τεράστιο προβάδισμα νίκης. Τα όσα συνέβησαν στα τελευταία 1:52’’ δεν έχουν προηγούμενο. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν άποντοι, οι Λιθουανοί ισοφάρισαν και με κλέψιμο του Τόμας Ουόκαπ πάνω στον Κώστα Σλούκα που μετουσιώθηκε σε καλάθι, σόκαραν τους Πειραιώτες και πήραν σπουδαία νίκη με 81-79.