Διπλό κορυφής για Τσέλσι

Πέρασε από το Νιούκασλ και έπιασε τη Λέστερ

Πέρασε και από το «Σεντ Τζέιμς Παρκ» το τρένο του Φρανκ Λάμπαρντ. Η Τσέλσι κέρδισε με 2-0 τη Νιούκαστλ και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίες μαζί με τη Λέστερ, η οποία έχει δύσκολο αγώνα αύριο στην έδρα της Λίβερπουλ.

Στο 4ο μόλις λεπτό ο Καντέ έκλεψε στο κέντρο και ο Βέρνερ πάτησε περιοχή από αριστερά κι έκανε το διαγώνιο πλασέ, αλλά ο Ντάρλοου έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Μάλιστα στο 9’ ο Ζιγές σέντραρε από δεξιά με το αριστερό, ο Έιμπραχαμ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ντάρλοου έσωσε για ακόμη ια φορά και στο 10’ ο Μέισον Μάουντ σέντραρε από δεξιά και ο Φερνάντες πέτυχε αυτογκόλ για το 0-1.

Στο 28ο λεπτό ο Ζοέλιντον έκανε το σουτ από μακριά, χωρίς να ανησυχήσει τον Μεντί και στο 30’ ο Βέρνερ βρέθηκε μόνος με τον Ντάρλοου αλλά πλάσαρε άστοχα.

Στο 35’ ο Καντέ έσωσε με προβολή μετά από σουτ του Σεν Μαξιμέν ενώ στο 53’ ο Βέρνερ βρέθηκε και πάλι μόνος με τον Ντάρλοου, αλλά αντί α πλασάρει, προσπάθησε να βρει τον Ζιγές, με την άμυνα της Νιούκαστλ να κόβει.

Στο 58ο λεπτό ο Χέιντεν ευνοήθηκε από τις κόντρες, βρέθηκε φάτσα με τον Μεντί, αλλά πλάσαρε πολύ άσχημα, ενώ στο 60’ το σουτ του Ζοέλιντον πέρασε λίγο έξω.

Τελικά στο 65ο λεπτό ο Βέρνερ έκανε απίθανη κούρσα πίσω από το κέντρο, άνοιξε την κατάλληλη στιγμή στον Έιμπραχαμ κι εκείνος από κοντά πλάσαρε για το 0-2.

Στο 72ο λεπτό το φοβερό σουτ του Λόνγκσταφ, σταμάτησε στο δοκάρι του Μεντί, ενώ στο 75’ ο Βέρνερ πέρασε και τον Ντάρλοου και σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 78ο λεπτό ο Μάουντ βρέθηκε τετ α τετ με τον Ντάρλοου κι έκανε το διαγώνιο πλασέ από δεξιά, αλλά η μπάλα έφυγε εκατοστά έξω, ενώ στην κόντρα ο Αλμιρόν έκανε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει στον Ζουμά και τον Μεντί να λέει όχι.

Στο 90+2’ ο Κάρολ είχε την ευκαιρία να μειώσει, αλλά το πλασέ του από κοντά, πέρασε ελάχιστα έξω.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντάρλοου, Λασέλς (46’ Σερ), Κλαρκ, Μανκίγιο (66’ Αλμιρόν), Φερνάντες, Χέιντεν, Λιούις, Μέρφι, Σεν Μαξιμέν (74’ Κάρολ), Λόνγκσταφ, Ζοέλιντον

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Τζέιμς, Τσίλγουελ (82’ Έμερσον), Ζουμά, Ρίντιγκερ, Καντέ, Κόβατσιτς, Μάουντ, Βέρνερ (76’ Χάντσον Οντόι), Ζιγές (87’ Ζιρού), Έιμπραχαμ

Πηγή: aek365.org