Εγκατέλειψε η Μπούζκοβα, στον δεύτερο γύρο η Σάκκαρη

Αύριο ο αγώνας του Τσιτσιπά με τον Ουμπέρ

Η Μαρί Μπούζκοβα δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τον αγώνα κόντρα στη Μαρία Σάκκαρη, η οποία πέρασε για πρώτη φορά στην καριέρα της στον δεύτερο γύρο του Καναδά.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ήταν μπροστά στο σκορ με 6-4, 3-1, όταν η 23χρονη Τσέχα (Νο.74) αποφάσισε να εγκαταλείψει το court, ταλαιπωρημένη από τις δύσκολες καιρικές συνθήκες στο Μόντρεαλ. Ήταν, άλλωστε, φανερό από το πρώτο σετ, όταν πήρε ιατρικό τάιμ άουτ στο 5-4, ότι δεν ένιωθε άνετα στη ζέστη, σε αντίθεση με τη Μαρία που... απολαμβάνει τον ήλιο! Ελληνίδα, βλέπετε...

H Σάκκαρη πέτυχε, λοιπόν, την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση (είχε 0/2 μέχρι σήμερα) και θα παίξει στη συνέχεια με τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στη Βερόνικα Κουντερμέτοβα και τη Γιούλια Πουτίντσεβα.

Μπορεί το σκορ να δείχνει υπεροχή της Μαρίας και όντως να ήταν έτσι, ωστόσο η 26χρονη τενίστρια παιδεύτηκε αρκετά στο πρώτο σετ. Βοήθησε και η ίδια με τα 17 αβίαστα λάθη της, που είχαν ως αποτέλεσμα να μείνει δύο φορές πίσω με μπρέικ.

Είχε, ωστόσο, ισάριθμες απαντήσεις και ανεβάζοντας την απόδοσή της μετά το 2-4, πήρε τέσσερα γκέιμ στη σειρά για να φτάσει στο 1-0 μετά από 64 λεπτά. Όλα αυτά παρότι έβαλε μέσα μόνο το 41% των πρώτων σερβίς.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τρία σερί μπρέικ και τη Μαρία να παίρνει το περνάει μπροστά με 2-1. Όταν, όμως, εδραίωσε το προβάδισμά της (3-1), η Μπούζκοβα πήρε την απόφαση να μην συνεχίσει τον αγώνα.

Συνολικά η Μαρία είχε 23 winners και ισάριθμα αβίαστα, ενώ η Τσέχα είχε αντίστοιχα 10 και 16.

Θυμίζουμε ότι ήταν η πρώτη εμφάνιση της Σάκκαρη μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ αύριο παίρνει σειρά ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Οι άνδρες, όμως, παίζουν στο Τορόντο και ο 23χρονος τενίστας θα βρει απέναντί του τον Ούγκο Πουμπέρ, τον άνθρωπο που του έκοψε τον δρόμο στο Τόκιο.

Πηγή: sdna.gr