Έκανε ανατροπάρα και έφυγε για τελικό η μαγική Γαλλία!

Άφησε στα... κρύα του λουτρού το Βέλγιο

Η Γαλλία έκανε μυθική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 3-2 του Βελγίου στο Τορίνο και θα διεκδικήσει το τρόπαιο του Nations League κόντρα στην Ισπανία!

Μαγικό, φανταστικό και μοναδικό ήταν το φινάλε στην απίθανη ματσάρα των ημιτελικών του Nations League που έγινε στο Τορίνο ανάμεσα σε Βέλγιο και Γαλλία, με τους «τρικολόρ» παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο να κάνουν την ανατροπή και με 3-2 να εξασφαλίζουν την πρόκριση στον τελικό κόντρα στους Ισπανούς!

Με τις γκολάρες των Μπενζέμα και Τεό Ερνάντεζ αλλά και το πέναλτι του Εμπαπέ, η ομάδα του Ντεσάμπ τρέλανε τους πάντες με την εμφάνισή της, κόντρα στους «κόκκινους διάβολους» που πραγματικά εντυπωσίασαν με την... απουσία τους στο δεύτερο ημίχρονο που αποδείχτηκε μοιραία.

Πριν καλά καλά καταλάβουν οι Γάλλοι ότι το παιχνίδι ξεκίνησε, το Βέλγιο έφτασε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ μόλις στο 4’, αλλά ο Γιορίς έκανε σούπερ επέμβαση. Συγκεκριμένα, ο Κουντέ δεν μπόρεσε να απομακρύνει σωστά την σέντρα του Λουκάκου, η μπάλα στρώθηκε στον Ντε Μπρόινε, ο οποίος είδε όμως τον τερματοφύλακα της Τότεναμ να απλώνει το χέρι του τελευταία στιγμή!

Οι «τρικολόρ» έδειχναν να έχουν διάθεση να δημιουργήσουν ευκαιρίες με τους Εμπαπέ και Μπενζεμά, χωρίς όμως επιτυχία. Ο Καράσκο εμφανίστηκε λοιπόν και αφού η ομάδα του Ντεσάμπ, το έκανε αυτός. Ο εξτρέμ της Ατλέτικο υποδέχτηκε τη μπάλα στη γωνία της μεγάλης περιοχής και αφού προχώρησε χορευόνατς παράλληλα τον Παβάρ, έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα με τρομερή άνεση για το 1-0 στο 37’!

Οι πανηγυρισμοί δεν είχαν κοπάσει ακόμα και ο Λουκάκου δεν γινόταν να μην κάνει για ένα ακόμα παιχνίδι αισθητή την παρουσία του. Άφησε την μπάλα να περάσει μπροστά του στην περιοχή και με μια πραγματική βολίδα, έκανε το 2-0 στο 40’, με τον Γιορίς να μην προλαβαίνει καν να καταλάβει τη συνέβη από την ταχύτητα του σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν λογικό, η Γαλλία ανέβασε τις γραμμές της και πίεζε ασταμάτητα. Αν και ο Γκριεζμάν έχασε τρομερή ευκαιρία στο 58’ μπροστά από την εστία, όμως ο Μπενζεμά στο 62’έδωσε τη λύση! Ο σέντερ φορ της Ρεάλ υποδέχτηκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και ενώ είχε όλη την άμυνα του Βελγίου στην πλάτη του, γύρισε και σκόραρε για το 2-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Εμπαπέ συνέχισε να κάνει άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα και δικαιώθηκε, αφού σε μια από τις πολλές του προσπάθειες, δέχθηκε ένα χτύπημα από τον Τίλεμανς και μετά την συμβουλή του VAR, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι. Ο νεαρός ταχύτατος επιθετικός της Παρί, νίκησε τον Κουρτουά και έκανε το 2-2 στο 67’!

Όσο περνούσε η ώρα όλα έδειχναν ότι το ματς πάει... καρφί για παράταση, όμως μετά από μια φανταστική πάσα του Καράσκο, ο Λουκάκου κάρφωσε τη μπάλα για το 3-2 στο 87’. Το VAR όμως μίλησε και ακύρωσε το τέρμα, δίνοντας συνέχεια στην αγωνία. Το... κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Τεό Ερνάντεζ που με μια μαγική σουτάρα εκτός περιοχής, νίκησε τον Κουρτουά για το 3-2 του Βελγίου, που σκόρπισε ξέφρενους πανηγυρισμούς στο Τορίνο!