Έκλεισε την... παρένθεση η Λίβερπουλ!

Πρωταγωνιστές οι Σαλάχ και Μανέ στην ανατροπή των «κόκκινων»

Η Λίβερπουλ συνεχίζει να μην πείθει αλλά τουλάχιστον αυτή τη φορά κέρδισε. Η ομάδα του Κλοπ βρέθηκε να χάνει από νωρίς κόντρα στην Μπόρνμουθ, αλλά στο τέλος επικράτησε με 2-1 κι έκανε ένα ακόμη βήμα προς τον τίτλο. Τους 82 βαθμούς έφτασαν οι «κόκκινοι» κάτι που καμία άλλη ομάδα δεν έχει καταφέρει ποτέ στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ, τη συγκεκριμένη αγωνιστική.

Η Μπόρνμουθ πάγωσε το «Άνφιλντ» στο 9ο μόλις λεπτό, καθώς ο Γκόμες δεν μπόρεσε να διώξει προ του Γουίλσον, ο οποίος τον έσπρωξε καταφανέστατα. Ο Γουίλσον άνοιξε δεξιά στον Μπίλινγκ, που με τη σειρά του έστρωσε ιδανικά στον Λέρμα κι εκείνος σέντραρε από δεξιά για τον Γουίλσον, ο οποίος πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 0-1. Η φάση μάλιστα εξετάστηκε από το VARπου μέτρησε κανονικά το γκολ.

Μάλιστα στο 14’ μετά από κόρνερ ο Ακέ πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Αντριάν και το δοκάρι έσωσαν την ομάδα του Κλοπ, η οποία ήταν βραχυκυκλωμένη. Η Λίβερπουλ άγγιξε το γκολ στο 17ο λεπτό, καθώς ο Άρνολντ πέρασε πανέμορφα στον Φιρμίνο, που γύρισε στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά είδε τον Ράμσντεϊλ να σώζει ενώ στο 25’ ο Σίμπσον έκανε τραγικό λάθος, ο Μανέ έκλεψε και παρά την κακή πάσα στον Σαλάχ, ο Αιγύπτιος με όμορφο σουτ έγραψε το 1-1.

Στο 28’ ο Άρνολντ κατέβασε ιδανικά στα δεξιά κι έκανε το γύρισμα αλλά ο Σίμπσον πρόλαβε να διώξει προ του Μανέ και στο 33’ ήρθε η ανατροπή. Ο Φαν Ντάικ είχε ανέβει στο κέντρο, έκλεψε και πέρασε μαγική κάθετη στον Μανέ που χωρίς πρόβλημα πλάσαρε τον Ράμσντεϊλ κι έκανε το 2-1.

Στο 37’ ο Σαλάχ έβγαλε όμορφα στον Μίλνερ που πλάσαρε αδύναμα πάνω στον Ράμσντεϊλ ενώ στο 39’ ήταν η σειρά του Αντριάν να σώσει μετά από σουτ του Στάνισλας.

Στο 61ο λεπτό ο Μίλνερ έσωσε πάνω στη γραμμή μετά από λόμπα του Φρέιζερ, ενώ στο 66’ μετά από κόρνερ ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ράμσντεϊλ μπλόκαρε.

Στο 73’ ο Φιρμίνο κράτησε όμορφα στην μπάλα μέσα στην περιοχή και από δεξιά έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία της Μπόρνμουθ και λίγο μπροστά από τον Μανέ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μανέ έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών του Ράμσντεϊλ oοποίος στο 77’ έπεσε και απομάκρυνε το συρτό σουτ του Σαλάχ.

Στο 90ο λεπτό ο Ακέ έδωσε έτοιμο γκολ στον Γουίλσον, που πάτησε την μπάλα προ κενής εστίας και κόπηκε από τον Φαν Ντάικ. Ο βοηθός σήκωσε τη σημαία αλλά το ριπλέι έδειξε πως αν το γκολ έμπαινε, πιθανότατα θα μέτραγε. Στην κόντρα, ο Φιρμίνο αστόχησε από το ύψος του πέναλτι με κακό πλασέ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Αντριάν, Μίλνερ, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Άρνολντ, Βαϊνάλντουμ, Τσάμπερλεϊν (83’ Λαλάνα), Φαμπίνιο, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο (90+2’ Οριγκί)

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Ράμσντεϊλ, Σμιθ, Σ.Κουκ (19’ Σίμπσον), Ακέ, Στάνισλας (68’ Σολάνκε), Στέισι, Λ.Κουκ, Λέρμα (81’ Γκόσλινγκ), Φρέιζερ, Μπίλινγκ, Κ.Γουίλσον