Έκλεισε το σπίτι της Μπαρτσελόνα η Τζιρόνα!

Επικράτησε με το εμφατικό 4-2 της Μπαρτσελόνα και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της

Όνειρο ζει, μην την ξυπνάτε! Η απίθανη Τζιρόνα συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στη La Liga, ανεβαίνοντας και πάλι μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Αυτή τη φορά, η ομαδάρα του Μίτσελ έκανε… φύλλο και φτερό την Μπαρτσελόνα, επικρατώντας 4-2 μέσα στο «Μονζουίκ» και δείχνει ικανή να κυνηγήσει τον τίτλο ως το τέλος!

Την ίδια ώρα, οι «μπλαουγκράνα» που ήταν τρομερά άστοχοι και είχαν μεγάλα κενά στην άμυνα, μένουν στο -7 από την πρώτη θέση και τη σημερινή τους αντίπαλο. Πρώτη νίκη στην ιστορία της μέσα στην έδρα της Μπαρτσελόνα για την Τζιρόνα, η οποία έστειλε... μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση!

Πολύ καλός ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, με την Μπαρτσελόνα να έχει μια καλή στιγμή μόλις στο 3’. Συγκεκριμένα ο Γκιντογκάν μπήκε μέσα στην περιοχή, πέρασε δυο παίκτες της Τζιρόνα, αλλά η άμυνα των φιλοξενούμενων έκοψαν την προσπάθειά του πριν εκτελέσει ο Γερμανός. Η ομάδα του Μίτσελ στη συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο και κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα και ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τσιγκάνκοφ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Μπαρτσελόνα και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ντόβμπικ ο οποίος εκτέλεσε εξ επαφής τον Πένια για το 1-0!

Αυτό το γκολ δεν πτόησε καθόλου τους «μπλαουγκράνα» οι οποίοι είχαν την κατοχή και πίεζαν συνεχώς την εστία του Γκασανίγκα. Στο 19ο λεπτό και μετά από μια εκτέλεση κόρνερ ο Λεβαντόφσκι πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-1! Στη συνέχεια του αγώνα η ομάδα του Τσάβι είχε τον έλεγχο, ωστόσο όταν η Τζιρόνα έφευγε στην επίθεση γινόταν άκρως επικίνδυνη. Στο 39’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια μεγάλη φάση με τον Μιγκέλ, ο οποίος έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο Ισπανός πήρε… την εκδικήσή του δυο λεπτά αργότερα και με τρομερό σουτ από τα όρια της περιοχής και αφού πέρασε δυο τρεις παίκτες της Μπαρτσελόνα, νίκησε τον Πένια για το 2-1! Τα λεπτά περνούσαν, ο ρυθμός συνέχισε να είναι φρενήρης, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι και η Τζιρόνα πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (1-2) κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, με την Μπαρτσελόνα να έχει μπει πολύ δυνατά και να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης. Ο Γκιντογκάν ήταν ο κύριος εκφραστής των φάσεων των γηπεδούχων, ωστόσο είχε βρει απέναντί του ένα φανταστικό Γκασανίγκα που του έβαζε συνεχώς στοπ!

Ο Τσάβι έκανε κάποιες αλλαγές για να φρεσκάρει την ομάδα του, οι οποίες όμως δεν βοήθησαν και πολύ, με την Τζιρόνα να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να… κάνει πλάκα στην Μπαρτσελόνα! Ο Μίτσελ έκανε και εκείνος με τη σειρά του αλλαγές, οι οποίες όμως του βγήκαν, με τον Βάλερι, που μπήκε στο 78’, στο 81’ να γράφει το 3-1 και να σοκάρει άπαντες στο Μονζουίκ.

Η Μπαρτσελόνα όμως δεν τα παράτησε και στις καθυστερήσεις ανέβασαν ξανά ρυθμό, με τον Γκιντογκάν στο 90+1’ να μειώνει σε 3-2 και να βάζει «φωτιά» στο παιχνίδι! Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν μια απίστευτη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όταν ο Γιαμάλ έκανε την σέντρα, αλλά ο Λεβαντόφσκι δεν τελείωσε καλά τη φάση. Η Τζιρόνα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Στουάνι στο 90+5’ γράφοντας το τελικό 4-2!

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πένια, Κανσέλο, Κρίστενσεν(65’ Μπαλντέ), Κουντέ, Αραούχο, Γκιντογκάν, Ντε Γιόνγκ, Πέδρι(80’ Φερμίν), Ραφίνια(65’ Φεράν), Φέλιξ(65’ Γιαμάλ), Λεβαντόφσκι

ΤΖΙΡΟΝΑ: Γκαζανίγκα, Γκαρσία, Λόπεζ, Μπλιντ, Κόουτο(78’ Βαλέρι), Μιγκέλ, Γκαρσία, Μάρτιν(87’ Σολίς), Τσιγκάνκοφ(78’ Πόρτου), Σάβιο, Ντόπβικ(73’ Στουάνι)