Έστησε μπλόκο στη Σίτι η ψυχωμένη Τσέλσι!

Έκανε δώρο σε Λίβερπουλ-Άρσεναλ

Η Σίτι δεν κατάφερε να τουμπάρει την Τσέλσι, η οποία πήρε ισοπαλία 1-1 μέσα στο «Etihad» και πλέον η μάχη του τίτλου πήρε φωτιά.

Στο 2ο λεπτό το σουτ του Άλβαρες πέρασε έξω ενώ στο 10’ ο Πέτροβιτς είπε όχι σε κεφαλιά του Ντίας και στο 12’ ο Χάαλαντ έχασε απίθανη ευκαιρία με κεφαλιά εξ επαφής. Στο 23ο λεπτό ο Τζάκσον βρέθηκε μόνος με τον Έντερσον ο οποίος τον πρόλαβε σωτήρια και στο 33’ ο Στέρλινγκ έχασε το κοντρόλ όντας ολομόναχος με τον Έντερσον και στην κοντά ο Ντοκού σούταρε πάνω στον Πέτροβιτς. Τελικά στο 42’ η Τσέλσι έφυγε στην κόντρα, ο Τζάοσον σέντραρε από αριστερά και ο Στέρλινγκ στο πίσω δοκάρι υποδέχτηκε την μπάλα, άδειασε τον Γουόκερ και με άψογο δεξί πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 45’ μετά από κόρνερ και άστοχη έξοδο του Πέτροβιτς ο Ντισασί έσωσε στη γραμμή και στη συνέχεια ο Χάαλαντ αστόχησε από κοντά με κεφαλιά.

Στο 48’ το όμορφο φάουλ του Ντε Μπρόινε πέρασε ελάχιστα έξω και στο 51’ ο Χάαλαντ πλάσαρε άστοχα από κοντά. Στο 56ο λεπτό ο Έντερσον πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε πλασέ του Στέρλινγκ εξ επαφής και στο 61’ οι Άλβαρες και Χάαλαντ απέτυχαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα της Τσέλσι μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο επόμενο λεπτό το πλασέ του Ρόδρι πέρασε μόλις έξω και στο 65’ ο Πέτροβιτς είπε όχι σε σουτ του Χάαλαντ από αριστερά ενώ στο 767’ ο Χάαλαντ σπατάλησε μια ακόμη σπουδαία ευκαιρία με κεφαλιά εξ επαφής.

Τελικά στο 83ο λεπτό ο Ρόδρι με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής ισοφάρισε σε 1-1 ενώ στο 90+5’ μετά από κεφαλιά του Ρόδρι η μπάλα βρήκε στον Τσαλομπά και πέρασε μόλις έξω.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ακέ, Ντίας, Γουόκερ, Ακάντζι, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Φόντεν, Άλβαρες (64’ Μπερνάρντο Σίλβα(, Ντοκού, Χάαλαντ.

ΤΣΕΛΣΙ: Πέτροβιτς, Γκουστό, Τσίλγουελ, Κόλγουιλ, Ντισασί, Καϊσέδο, Φερνάντες, Γκάλαχερ, Πάλμερ (71’ Τσαλομπά), Στέρλινγκ (64’ Ενκουνκού), Τζάκσον (82’ Καζαντέι)