Φωτιά και... Λέβα η Μπάγερν, σήκωσε το πρώτο!

Πρώτο τρόπαιο της χρονιάς για τους Βαυαρούς

Με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να βάζει δύο γκολ και να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 3-1 της Ντόρτμουντ και κατέκτησε το γερμανικό Σούπερ Καπ.

Είναι το αφεντικό και όποιος έχει αμφιβολίες, ας ρωτήσει τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι! Η νέα έκδοση της Μπάγερν Μονάχου με τον Γιούλιαν Νάγκελσμαν στον πάγκο, μπορεί να μην είναι ακόμα έτοιμη στο 100%, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους Βαυαρούς να στήσουν το δικό τους «πάρτι» στο «Signal-Iduna Park».

Οι πρωταθλητές Γερμανίας επιβλήθηκαν 3-1 της Ντόρτμουντ, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να πετυχαίνει δύο γκολ (24 στο σύνολο κόντρα στην Ντόρτμουντ που είναι η… αγαπημένη του αντίπαλος) και κατέκτησαν το γερμανικό Super Cup, που είναι και το πρώτο τρόπαιο της σεζόν στη χώρα.

Στο Σίνγκαλ Ιντούνα Παρκ η πρώτη ευκαιρία του ντέρμπι ήταν για τους γηπεδούχους. Ο Ρόις βγήκε τετ α τετ στο 20ο λεπτό, ωστόσο ο Νόιερ έδιωξε υπέροχα με το πόδι για να κρατήσει το μηδέν. Λίγα λεπτά μετά η ομάδα του Νάγκελσμαν έχασε διπλή ευκαιρία με του Μίλερ και Λεβαντόφσκι να μην μπορούν να σκοράρουν αν και ο πρώτος ήταν οφσάιντ.

Η Μπορούσια έφτασε μια ανάσα από το 1-0 στο 40', αλλά ο αρχηγός της Μπάγερν Μονάχου είπε ξανά «όχι», αυτή τη φορά στον Χάαλαντ που παρά το τρομερό κοντρόλ δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ και η ομάδα του το πλήρωσε ακριβά. Ένα λεπτό μετά από σέντρα του Κομάν ο Λεβαντόφσκι με δυνατή κεφαλιά σκόραρε για το 0-1 του ημιχρόνου.

Με το... καλημέρα στην επανάληψη η Μπάγερν πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Πολωνό έπειτα από λάθος να στρώνει στον Μίλερ και αυτός σε κενό τέρμα έκανε το 2-0. Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό ο Χάαλαντ βρήκε το γκολ που έψαχνε, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 64', με τον κολλητό του Λέβα, Μάρκο Ρόις με ένα τρομερό σουτ να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Νόιερ για το 1-2. Η Ντόρτμουντ προσπάθησε και ανέβασε ρυθμό όμως δέκα λεπτά μετά ο τρομερός Λεβαντόφσκι, έφτασε τα 24 τέρματα σε 24 αναμετρήσεις κόντρα στην πρώην ομάδα του, όταν μετά από λάθος του Ακάντζι βρέθηκε απέναντι από τον Κομπέλ και έγραψε το τελικό 1-3 για να φέρει στο Μόναχο άλλο ένα τρόπαιο, αυτή τη φορά προς τιμή του κορυφαίου Γκερτ Μίλερ.