Φρέναρε τη Μάντσεστερ Σίτι η Σαουθάμπτον

Η ψυχωμένη και ελαφρώς τυχερή Σαουθάμπτον, έκοψε βαθμούς –για 2η φορά φέτος- από τη Μάντσεστερ Σίτι

Βρήκε τον… κακό μπελά της η Μάντσεστερ Σίτι! Η ομάδα του Γκουαρδιόλα έμεινε στο 1-1 με τη Σαουθάμπτον εκτός έδρας αφήνοντας βαθμούς και στο 2ο ματς της σεζόν με τους «άγιους».

Έτσι, διεκόπη το σερί των 12 νικών για τους «πολίτες», που δίνουν τη δυνατότητα σε Λίβερπουλ και Τσέλσι να τους πλησιάσουν.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι διεύρυναν το αήττητο σερί που τρέχουν στο «κάστρο» τους (3-5-0), ενόσω παρέμειναν αήττητοι και στις 2 αναμετρήσεις της σεζόν με τη Σίτι για πρώτη φορά από το 2002-03.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τη Σαουθάμπτον, που ευτύχησε να προηγηθεί στο 7’ με διαγώνιο σουτ του Γουόκερ-Πίτερς μέσα από την περιοχή.

Από ‘κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια.

Στο 54’, οι «άγιοι» άγγιξαν το 2-0, όμως η προσπάθεια του Μπρόγια σταμάτησε στο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπέντναρεκ δεν κατάφερε να νικήσει τον Έντερσον.

Κάπου εκεί οι παίκτες του Γκουαρδιόλα αφυπνίστηκαν και ανέβασαν κατακόρυφα την πίεσή τους: το σφυροκόπημα της αντίπαλης εστίας άρχισε με το δυνατό σουτ του Ρόδρι, που βρήκε ελαφρώς στο δοκάρι και κατέληξε άουτ (59’).

Πέντε λεπτά αργότερα (64’) οι «πολίτες» ισοφάρισαν, με τον Ντε Μπρόινε να εκτελεί φάουλ και να βρίσκει τον αμαρκάριστο Λαπόρτ, που με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Στο 70’ ήταν η σειρά του Ντε Μπρόινε να σημαδέψει το δοκάρι, ενώ στο 72’ τρίτωσε το… κακό για τη Σίτι, αφού η κεφαλιά του Γκαμπριέλ Ζεσούς βρήκε δοκάρι.

Στα τελευταία λεπτά, η Σαουθάμπτον αμύνθηκε με νύχια και με δόντια, όμως άντεξε και «τσίμπησε» την ισοπαλία (1-1) από τους πρωταθλητές.