Γιουνάιτεντ made in… Portugal!

Ρονάλντο και Φερνάντες της χάρισαν τη νίκη

Τρίποντο-χρυσάφι για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ», καθώς επιβλήθηκε πολύ δύσκολα της Μπράιτον με 2-0 και επέστρεψε στις νίκες και σε τροχιά τετράδας, με την απόδοσή της όμως να είναι και πάλι θέμα προβληματισμού.

Η νίκη για την ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ είχε… σφραγίδα πορτογαλική, καθώς έπειτα από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Μπράιτον είχε μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής μπάλας και περισσότερες τελικές προσπάθειες, ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν αυτός που έλυσε τον… γρίφο.

Συγκεκριμένα, στο 51’ αφού έγινε το κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, πήρε την μπάλα και αφού προσπέρασε δύο αντιπάλους με έναν «κεραυνό» έγραψε το 1-0 βγάζοντας μπόλικο άγχος από αυτό που κουβαλούσαν οι συμπαίκτες του. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα, η δουλειά φάνηκε να απλοποιείται, όταν ο Ντανκ ανέτρεψε τον Ελάνγκα πριν μπει στην περιοχή και έπειτα από χρήση VAR του δόθηκε ορθά η κόκκινη κάρτα.

Ωστόσο, το ματς δεν είχε τελειώσει. Η Μπράιτον των 10 παικτών μην έχοντας κάτι να χάσει και από τη στιγμή που το σκορ ήταν ακόμα στο 1-0, βγήκε μπροστά και στο 87’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ντάνι Γουέλμπεκ, που είδε την κεφαλιά του να περνά άουτ.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τον έτερο Πορτογάλο, Μπρούνο Φερνάντες, που στην τελευταία φάση του αγώνα διέσχισε το μισό γήπεδο και με κοντινό πλασέ έγραψε το τελικό 2-0.