Γκολ και θέαμα σε «Άνφιλντ» και «Στάμφορντ Μπριτζ»

Γύρισε από την... κόλαση με μυθική ανατροπή η Λίβερπουλ, πάτησε την Μπράιτον η Τσέλσι

Γύρισε από την... κόλαση με μυθική ανατροπή στο «κάστρο» της η Λίβερπουλ! Σε μια τρομερή ματσάρα που διεξήχθη «Άνφιλντ», οι «reds» βρέθηκαν μια... ανάσα από την πρώτη τους εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα μετά από 14 μήνες και 18 παιχνίδια, βλέποντας τη Φούλαμ να προηγείται με 3-2 στο 80'. Ωστόσο, χάρη στα τέρματα των Έντο και Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 87' και το 88' αντίστοιχα, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ απάντησε με «ανατροπή στην ανατροπή», πανηγυρίζοντας σπουδαία νίκη με το τελικό 4-3 για την 14η αγωνιστική της Premier League!

Καταιγιστικός ήταν ο ρυθμός του αγώνα από το πρώτο κιόλας λεπτό, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 20' με φανταστική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλεξάντερ-Άρνολντ. Στο 24', ο Γουίλσον ισοφάρισε προσωρινά για τους «κότατζερς», προτού ο ΜακΆλιστερ με άπιαστο μακρινό σουτ δώσει εκ νέου προβάδισμα στη Λίβερπουλ στο 38'. Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, η ομάδα του Μάρκο Σίλβα «χτύπησε» ξανά στις καθυστερήσεις με τέρμα Τετέ για το 2-2, «παγώνοντας» τους γηπεδούχους στο 80' με γκολ του Ρέιντ!

Και ενώ όλα έδειχναν πως η Λίβερπουλ οδηγείτοσε... κάζο, ήρθαν οι Έντο και Αλεξάντερ-Άρνολντ που σε ένα «καυτό» δίλεπτο (87'-88') έφεραν τούμπα το ματς, ανεβάζοντας - έστω και προσωρινά - την ομάδα τους στη δεύτερη θέση και τους 31 βαθμούς!

Στα άλλα παιχνίδια της βραδιάς, η Τσέλσι, πανηγύρισε σημαντικότατη εντός έδρας νίκη επί της πάντα επικίνδυνης Μπράιτον με σκορ 3-2 στο «Στάμφορντ Μπριζ». Με τον Ένζο Φερνάντες σε τρομερή βραδιά, οι «μπλε», που έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 45' λόγω της αποβολής του Γκάλαχερ, όχι μόνο άντεξαν στην πίεση των «γλάρων», αλλά πήραν και το πρώτο τους τρίποντο μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα. Ο Αργεντινός χαφ των γηπεδούχων πέτυχε τα δύο γκολ της ομάδας του (17', 65' πεν.) με τον Κόλγουιλ να προσθέτει και εκείνος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ (20'), ενώ, για την αντίπαλο της ΑΕΚ στο Europa League σκόραραν οι Μπουανανότε (43') και Ζοάο Πέδρο (90+2').