Η Μίλαν έριξε 7 γκολ στην Τορίνο και βλέπει... αστέρια!

Συνεχίζει να ελπίζει για Τσάμπιονς Λιγκ η Γιουβέντους

Σκορπάει... τρόμο η Μίλαν! Λίγες ημέρες μετά το εμφατικό «διπλό» με 3-0 επί της Γιουβέντους, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι διέσυρε με 7-0 την Τορίνο εκτός έδρας και ψάχνει μία νίκη στις δύο τελευταίες αγωνιστικές για να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στο Champions League!

To... θλιβερό βράδυ για την Τορίνο ξεκίνησε από νωρίς με τους Ερναντές (19') και Κεσί (26') να δίνουν νωρίς αέρα δύο τερμάτων στη Μίλαν. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο και τίποτα δεν προμήνυε τι θα συμβεί στο δεύτερο μέρος, όπου οι «ροσονέρι» έκαναν φύλλο και... φτερό την «γκρανάτα». Ο Μπραχίμ Ντίαζ χτύπησε στο 50', για να έρθει ο Ερναντές δώδεκα λεπτά αργότερα να σκοράρει και αυτός. Τη σκυτάλη πήρε ο Ρέμπιτς που με χατ-τρικ σε δώδεκα λεπτά (67', 72', 79') διαμόρφωσε το τελικό 7-0.

Την ίδια ώρα, η Αταλάντα επικράτησε άνετα 2-0 της Μπενεβέντο και βρίσκεται ισόβαθμη στη 2η θέση με τη Μίλαν, πλησιάζοντας κι άλλο την εξασφάλιση της παρουσίας της στην τετράδα με τους Μουριέλ (22') και Πάσαλιτς (67') να... καθαρίζουν για τους «μπεργκαμάσκι». Η Γιουβέντους από τη μεριά της πέρασε από την έδρα της Σασουόλο (1-3) και συνεχίζει να ελπίζει σε κάποια «γκέλα» για να την εκμεταλλευτεί και να μη μείνει εκτός Champions League. Ο Ραμπιό στο 28' άνοιξε το σκορ για τη Μεγάλη Κυρία, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 45' να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Ρασπαντόρι στο 59' έβαλε τη Σασουόλο ξανά στη διεκδίκηση ενός αποτελέσματους, για να έρθει επτά λεπτά μετά ο Ντιμπάλα να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Η πρωταθλήτρια Ίντερ επικράτησε 3-1 τη Ρόμα, παίρνοντας ακόμη μία νίκη στη φετινή σεζόν, με τη Λάτσιο να βρίσκει γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ιμόμπιλε και να λυγίζει την Πάρμα με 1-0 για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της για τετράδα!

Σπουδαία νίκη στην έδρα της Μπολόνια πήρε η Τζένοα (0-2) χάρη στα τέρματα των Τζαπακόστα (13') και Σκαμάκα (61') για να σωθεί, με τη Σπέτσια να μένει στο 2-2 στη Γένοβα με τη Σαμπντόρια και να χάνει την ευκαιρία να... καθαρίσει αφού είναι στο +4 από τη ζώνη αλλά να έχει σημαντικές ελπίδες σωτηρίας!