Καρέ η Γαλλία, υποβιβασμός για Σουηδία

Σώθηκε η Κροατία, παρά την ήττα 3-2 από την Πορτογαλία

Με μια ακόμη νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Group C της League A του Nations League η Γαλλία. Οι «τρικολόρ» επικράτησαν 4-2 της Σουηδίας στο Παρίσι και κατέκτησαν και τυπικά την πρώτη θέση, που δίνει την πρόκριση για το Final 4 της διοργάνωσης.

Την ίδια ώρα, οι Σκανδιναβοί τερμάτισαν στην τελευταία θέση και υποβιβάστηκαν, αφού μειονεκτούσαν στην ισοβαθμία με την Κροατία, η οποία ηττήθηκε με 3-2 στο Σπλιτ από την Πορτογαλία.

ΓΑΛΛΙΑ-ΣΟΥΗΔΙΑ 4-2

Η Σουηδία «πάγωσε» το «Σεντ Ντενί», καθώς προηγήθηκε μόλις στο 5’ με τον Κλάεσον. Η Γαλλία παρά το αρχικό σοκ, πήρε αμέσως τα ηνία και αφού έχασε ευκαιρίες με τους Τουράμ (7’) και Ζιρού (10’ και 12’), ο δεύτερος με την τρίτη δική του προσπάθεια, έφερε το ματς στα ίσια στο 16’. Οι «τρικολόρ» συνέχισαν να πιέζουν και να απειλούν την εστία του Όλσεν και στο 36’ έφτασαν στην ανατροπή, σκοράροντας με τον Παβάρ, ο οποίος έκανε το 2-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 59’ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ζιρού, ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά χαλάρωσαν κι έτσι οι Σουηδοί βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν στο 88’ με τον Κεσόν. Όμως, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι «τρικολόρ» πέτυχαν και τέταρτο γκολ με τον Κομάν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΚΡΟΑΤΙΑ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 2-3

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η Πορτογαλία ανέλαβε πρωτοβουλίες και είχε δύο καλές στιγμές με τους Ζότα (14’) και Ρονάλντο (19’). Η Κροατία αδυνατούσε να κρατήσει τη μπάλα, αλλά ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 29’ με τον Κόβασιτς, ο οποίος σκόραρε με δεύτερη προσπάθεια, μετά από απόκρουση του Ρούι Πατρίσιο. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ρυθμός άνοιξε και χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, αλλά γκολ δεν μπήκε.

Έξι λεπτά μετά τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου, άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, αφού η Κροατία έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρογκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Πορτογαλία έφερε το ματς στα ίσια με τον Ρούμπεν Ντίας, μετά από ασίστ του Ρούμπεν Σεμέδο. Οχτώ λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ζοάο Φέλιξ να σκοράρει για την ανατροπή και το 1-2. Όμως, οι γηπεδούχοι, παρότι έπαιζαν με δέκα παίκτες, δεν το έβαλαν κάτω και στο 65’ ισοφάρισαν με τον Κόβασιτς, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Όμως, δεν άντεξαν μέχρι το τέλος, αφού ο Ρούμπεν Ντίας, πετυχαίνοντας και αυτός δεύτερο γκολ, έγραψε το τελικό 3-2.