Κάζο και παράταση στέψης για Μπάγερν

Διπλό για Ντόρτμουντ, χαμός για το σεντόνι

Η Μπάγερν Μονάχου ετοιμαζόταν να στεφθεί πρωταθλήτρια για ένατη συνεχόμενη φορά στη Bundesliga, αλλά λογάριασε χωρίς τη Μάιντς, που κάνει… πρωταθλητισμό(!) εσχάτως. Στην επιστροφή του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, η ομάδα του Χάνσι Φλικ ηττήθηκε 2-1 και η μαθηματική στέψη πήρε παράταση. Εκτός κι αν η Λειψία χάσει βαθμούς στο αυριανό (25/4) εντός έδρας παιχνίδι με τη Στουτγκάρδη. Οι Βαυαροί πραγματοποίησαν επιεικώς μέτρια εμφάνιση και το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο πέρα για πέρα. Όσο για τη Μάιντς, έφτασε στην πέμπτη νίκη στα επτά τελευταία παιχνίδια της, στα οποία είναι αήττητη και έκανε άλλο ένα βήμα για την παραμονή, αφού αποσπάστηκε 5β. από την επικίνδυνη ζώνη.

Στα του αγώνα, αυτή που μπήκε σαν επίδοξη πρωταθλήτρια ήταν η Μάιντς. Μόλις στο 3’ άνοιξε το σκορ με τον Μπούρκαρντ, στο 19’ είχε δοκάρι με τον Ντα Κόστα και στο 37’ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Κεσόν, σοκάροντας ακόμη περισσότερο τη Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί «έβγαζαν νεύρα», όπως φαίνεται και από τις τρεις κίτρινες κάρτες και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Χάνσι Φλικ προχώρησε σε τρεις αλλαγές. Παρ’ όλα αυτά, δεν άλλαξαν και πολλά στην εικόνα της ομάδας του. Παρά την κατοχή της μπάλας και την πίεση, οι περισσότερες προσπάθειες έμεναν ημιτελείς. Μέχρι το 75’ η Μπάγερν είχε μόλις δύο προσπάθειες εντός στόχου, κάτι που έκανε εύκολη τη δουλειά των γηπεδούχων. Τελικά, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λεβαντόφσκι «βρήκε δίχτυα» κάνοντας το τελικό 2-1. Το σημαντικό σε αυτό το γκολ δεν ήταν η μείωση του σκορ, αλλά το γεγονός ότι ήταν το Νο 36 του Πολωνού, που κυνηγάει να σπάσει το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ με 40 γκολ σε μια σεζόν.

Διπλό η Ντόρτμουντ, χαμός για το… σεντόνι

Σε… ροντέο εξελίσσεται η μάχη για την έξοδο στο Champions League μετά το μεγάλο διπλό της Ντόρτμουντ στην έδρα της Βόλφσμπουργκ. Η Μπορούσια νίκησε 2-0 και μείωσε στον 1β. την απόσταση από την 4η θέση και την Άιντραχτ, που αγωνίζεται στις 19:30 με τη Λεβερκούζεν, ενώ η απόσταση από τη σημερινή αντίπαλό της είναι μόλις 2β., τρεις στροφές πριν το φινάλε. Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο 12’ με τον Χάαλαντ και παρότι δέχθηκαν πίεση, κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο. Παρότι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 59’ λόγω αποβολής του Μπέλιγχαμ, όχι μόνο δεν πτοήθηκαν, αλλά με τον Χάαλαντ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 68’, αγκάλιασαν τη νίκη. Το 2-0 δεν άλλαξε, αφού οι γηπεδούχοι παρά την αριθμητική υπεροχή δεν μπόρεσαν να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Ελπίζει για Ευρώπη η Ουνιόν, βουλιάζει η Βέρντερ

Ζωντανές τις ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη διατήρησε η Ουνιόν. Η ομάδα του Βερολίνου επέστρεψε στις επιτυχίες, νικώντας 3-1 τη Βέρντερ και μείωσε στον 1β. τη διαφορά από την 6η θέση και τη Λεβερκούζεν, έστω και με ματς περισσότερο. Η ομάδα της Βρέμης, που βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο για τον υποβιβασμό (στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη), συνέχισε την… κατρακύλα της, καθώς υπέστη την έβδομη συνεχόμενη ήττα της. Οι πρωτευουσιάνοι «καθάρισαν» το ματς στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, πετυχαίνοντας δύο γκολ με τον Πογιανπάλο (50’ και 53’). Ο ίδιος παίκτης έφτασε σε χατ-τρικ στο 68’ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν οι «πράσινοι» ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 82’ με τον Γκέμπρε-Σελάσιε, που διαμόρφωσε το 3-1.

Έσωσε τον βαθμό η Φράιμπουργκ

Στο πιο αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι της ημέρας, Φράιμπουργκ και Χόφενχαϊμ ήρθαν ισόπαλες 1-1. Οι δύο ομάδες, που ξέμειναν από στόχους, έπαιξαν ανοιχτά και πήραν από έναν βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 40’ με τον Κράμαριτς, ενώ οι γηπεδούχοι έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας, ισοφαρίζοντας στο 81’ με πέναλτι του Γκριφό.