Λύγισε τη Γιουνάιτεντ με «κανονιές» στις καθυστερήσεις!

Τεράστια νίκη με 3-1 πέτυχε η Άρσεναλ στο ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Νίκη από αυτές που στο τελικό ταμείο μπορεί να σου δώσουν και τίτλο πέτυχε η Άρσεναλ έστω κι αν είμαστε ακόμη στην αρχή της σεζόν. Οι «κανονιέρηδες» πήραν με 3-1 το ντέρμπι κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τον Ντέκλαν Ράις να σκοράρει στο 90+6’ και να λυτρώνει την ομάδα του.

Στο 3ο λεπτό το σουτ του Μαρτινέλι πέρασε μόλις έξω ενώ στο 13’ ο Χάβερτς έπιασε αέρα από το πέναλτι και στη συνέχεια ο Μαρτίνες πήρε την μπουκιά από το στόμα του Ενκετιά. Και στο 27ο λεπτό από το πουθενά, η Γιουνάιτεντ έφυγε στην κόντρα, ο Ράσφορντ κινήθηκε στα αριστερά και με δεξί πλασέ έκανε το 0-1.

Ωστόσο σχεδόν με τη σέντρα οι Λονδρέζοι έκρυψαν την μπάλα, ο Μαρτινέλι έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Έντεγκααρντ πλάσαρε από το πέναλτι για το 1-1.

Στο 54ο λεπτό ο Ράμσντεϊλ έσωσε μετά από σουτ του Μαρσιάλ και στην επαναφορά ο Ράσφορντ έκανε το σουτ που κόντραρε στα σώματα και πέρασε κόρνερ.

Τελικά στο 59ο λεπτό ο Χάβερτς μπήκε στην περιοχή της Γιουνάιτεντ κι έπεσε μετά από μονομαχία με τον Γουάν Μπισάκα. Αρχικά δόθηκε πέναλτι αλλά από το VAR φάνηκε πως δεν υπήρξε επαφή και ο ρέφερι πήρε πίσω την απόφασή του.

Στο 68ο λεπτό το σουτ του Μαρτινέλι πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 72’ ο Ράσφορντ έκανε φοβερή ενέργεια και γύρισμα από αριστερά αλλά το τακουνάκι του Χόιλουντ κόντραρε.

Στο 80ο λεπτό ο Γουάιτ έκανε το γύρισμα στον Σακά που πλάσαρε αλλά είδε τον Ονάνα να του λέει όχι και στο 88’ ο Γκαρνάτσο έφυγε στην κάντρα και σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ.

Και τελικά στο 90+6’ μετά από κόρνερ ο Ράις κατέβασε την μπάλα στο πίσω δοκάρι και με σουτ έκανε το 2-1. Και στο 90+11' η Άρσεναλ έφυγε στην κόντρα και ο Ζεσούς από κοντά πλάσρε για το 3-1.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Ζιντσένκο (76’ Τομιγιάσου), Γκάμπριελ, Σαλιμπά, Γουάιτ, Ράις, Έντεγκααρντ (90+9’ Ζορζίνιο), Χάβερτς (76’ Βιέιρα), Μαρτινέλι (90’ Νέλσον), Σακά, Ενκετιά (76’ Γκάμπριελ).

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ονάνα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελεφ (85’ Έβανς), Μαρτίνες (67’ Μαγκουάιρ), Νταλότ, Κασεμίρο, Άντονι (85’ Γκαρνάτσο), Έρικσεν, Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ (67’ Χόιλουντ).