Λύγισε τη Λίβερπουλ των εννέα παικτών η Τότεναμ

Με δέκα παίκτες από το 26' και με εννιά από το 70’ η ομάδα του Κλοπ

Απίθανο ντέρμπι στο Λονδίνο όπου η Τότεναμ κέρδισε με 2-1 τη Λίβερπουλ η οποία αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 26ο λεπτό και με 9 από το 70’. Με αυτογκόλ του Ματίπ η λύτρωση για την ομάδα του Ποστέκογλου στο 90+6’ η οποία κέρδισε για πρώτη φορά τη Λίβερπουλ σ’ αυτό το γήπεδο.

Στο 8ο λεπτό ο Φαν Ντάικ έβαλε σωτήριο μπλοκ σε σουτ του Κουλουσέβσκι και στο 13’ ο Βικάριο πραγματοποίησε διπλή επέμβαση σε σουτ των Χάκπο και Ρόμπερτσον. Στο 19’ ο Ρόμπερτσον έπιασε νέο σουτ με τον Σαρ να σώζει εντυπωσιακά και στο 26’ αποβλήθηκε ο Τζόουνς για δολοφονικό πάτημα στο καλάμι του Μπισουμά.

Στο 34’ η Λίβερπουλ σκόραρε με τον Ντίαζ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ και δύο λεπτά αργότερα ο Μάντισον έβγαλε κάθετα στον Μάντισον, εκείνος από αριστερά γύρισε με τη μία στον Σον και ο Κορεάτης απλά άγγιξε την μπάλα στη μικρή περιοχή κι έγραψε το 1-0.

Στο 43ο λεπτό τα «σπιρούνια» άγγιξα το 2-0 καθώς το σουτ του Ριτσάρλισον τράνταξε το δοκάρι του Άλισον και στο 45+4’ μετά από γέμισμα από αριστερά ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και ο Χάκπο κατέβασε και με όμορφο γύρισμα ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 49’ ο Άλισον έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Κουλουσέβσκι και στο 51’ είπε όχι και σε σουτ του Σον ενώ στο 60’ ακυρώθηκε γκολ του Κορεάτη για οφσάιντ.

Στο 69’ η ομάδα του Κλοπ έμεινε με 9 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Ζότα με 2η κίτρινη σε λίγα λεπτά κι όμως στο τελευταίο 20λεπτο η Τότεναμ αδυνατούσε να απειλήσει. Η λύση ωστόσο ήρθε στο 90+6’ με… αυτογκόλ. Ο Πόρο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ματίπ πέτυχε αυτογκόλ στην προσπάθεια του να απομακρύνει.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Βικάριο, Ρομέρο, Φαν ντε Φεν, Πόρο, Ουντότζι (82’ Ντέιβις), Μάντισον (90’ Βέλις), Μπισουμά (90’ Χόιμπιεργκ), Κουλουσέβσκι, Σαρ (82’ Σκιπ), Σον (68’ Σόλομον), Ριτσάρλισον

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Ματίπ, Ρόμπερτσον, Γκόμες (73’ Άρνολντ), Μακ Άλιστερ (80’ Χράφενμπερχ), Τζόουνς, Σομποσλάι, Σαλάχ (74’ Κονατέ), Χάκπο (46’ Ζότα), Ντίαζ (73’ Έντο)