«Λύγισε» τη Σλοβενία και προκρίθηκε στα ημιτελικά ο Καναδάς!

Για πρώτη φορά στην ιστορία του

Έπειτα από ένα ματς... ροντέο, ο Καναδάς επικράτησε 100-89 της Σλοβενίας και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σερβία (8/9, 11:45).

Μεγάλο ντέρμπι το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες στην ισοπαλία. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Τζόρντι Φερνάντες πήρε τον έλεγχο και στο τέταρτο τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για εκείνη, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο Λούκα Ντόντσιτς. Μέχρι εκείνο το σημείο, ο γκαρντ των Μάβερικς είχε 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Εξαιρετικό και γρήγορο ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και τον Καναδά να κλείνει την πρώτη περίοδο με ένα καλάθι διαφορά (26-24). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλες στο 50-50.

Πολύ δυνατή αρχή έκαναν οι Καναδοί στο δεύτερο μέρος και με επιμέρους σκορ 11-2, πήγαν αρχικά στο +9 (61-52). Στη συνέχεια, οι Μπάρετ και Γκίλτζιους-Αλεξάντερ πήραν… φωτιά, με την ομάδα του Φερνάντες να πηγαίνει στο +16 (77-61), στο 27’. Στον εναπομείναντα χρόνο οι Σλοβένοι απάντησαν με Ντόντσιτς και Πρέπελιτς, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-61).

Εκρηκτική αρχή έκανε ο Καναδάς και στο τέταρτο δεκάλεπτο, τρέχοντας σερί 7-0, για να πάει ξανά στο +16 (87-61). Στη συνέχεια, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τη Σλοβενία, καθώς ο Ντόντσιτς αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Η ομάδα του έβγαλε μία αντίδραση, μειώνοντας σε μονοψήφια τιμή (94-85), στο 36’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη, οι Καναδοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 100-89.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-50, 80-61, 100-89

Πηγή: sportfm.gr