«Manita» και «Adios» στους Σλοβάκους

Οι Ισπανοί συνέτριψαν με 5-0 τη παρέα των Χούμποτσαν και Ντούρις και προκρίθηκαν πανηγυρικά

Με εντυπωσιακό τρόπο και πρόκριση στην επόμενη φάση, συνοδεύτηκε η πρώτη νίκη των Ισπανών στο Euro 2020, με τους «φούριας ρούχας» να κερδίζουν τους Σλοβάκους στο «Λα Καρτούχα» της Σεβίλλης με 5-0. Το σκορ άνοιξε ο Ντουμπράβκα με ένα αυτογκόλ για σεμινάριο (30’), ενώ ακολούθησαν τα τέρματα των Λαπόρτ (45+3’), Σαράμπια (56’),Τόρες (67’) αλλά και το αυτογκόλ του Κούτσκα (70’). Επίσης, ο κίπερ των Σλοβάκων απόκρουσε πέναλτι του Μοράτα (12’).

Ως δεύτερη προκρίθηκε στην επόμενη φάση η Ισπανία που στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Κροατία. Εκτός θεσμού έμεινε η Σλοβακία που τερμάτησε στη τρίτη θέση του πέμπτου ομίλου.

Πρόσωπο του ημιχρόνου (και όχι μόνο), ο τερματοφύλακας των Σλοβάκων, Μάρτιν Ντουμρπαβκα, ο οποίος στο 12’ απόκρουσε εντυπωσιακά την εκτέλεση πέναλτι του Μοράτα, όμως στο 30’ από ήρωας για την ομάδα του μετατράπηκε σε μοιραίος, αφού στη προσπάθεια του να διώξει, έστειλε τη μπάλα στα δικά του δίκτυα.

Όσον αφορά την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες, σαφώς ανώτεροι ήταν οι Ισπανοί που υπερείχαν στη κατοχή της μπάλας και είχαν τη πρωτοβουλία των κινήσεων. Σε παθητικό ρόλο οι Σλοβάκοι, οι οποίοι δεν μπόρεσαν σε καμιά περίπτωση να αντιδράσουν.

Πέρα από τη φάση του πέναλτι και του πρώτου γκολ, στο 18’ ο Σαράμπια έκανε τη προβολή από κοντά, αλλά δεν βρήκε καλά τη μπάλα και ο Ντουμπράβκα μάζεψε με ευκολία.

Στο 44’, ο Σλοβάκος κίπερ απόκρουσε την μπάλα στον κεραυνό που επιχείρησε ο Μοράτα εκτός περιοχής, όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λαπόρτ πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, σκοράροντας με το κεφάλι. Η σέντρα έγινε από τον Μορένο.

Το 0-2 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Με την έναρξη της επανάληψης, οι Σλοβάκοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, ρίχνωντας στο παιχνίδι τους Ντούρις και Λομπότκα, όμως οι Ισπανοί δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο τους να απειλήσει ουσιαστικά.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ήταν το γκολ του Σαράμπια, ο οποίος στο 56’, σούταρε από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίκτυα του Ντουμπράβκα. Η ασίστ έγινε από τον Άλμπα.

Στο 67’ οι Ισπανοί πέτυχαν και τέταρτο γκολ, με τον Σαράμπια να δίνει έτοιμο γκολ στον Τόρες, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σκόραρε με υπέροχο τακουνάκι για το 4-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 70’ ο Κούτσκα, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο αυτογκόλ του αγώνα.

Οι ενδεκάδες:

Σλοβακία (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Κούτσκα, Χρομάντα (46' Λομπότκα), Χαράσλιν (68' Σούσλοβ), Χάμσικ (90' Βένες), Μακ (68' Βάις), Ντούντα (46' Ντούρις).

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα (76' Οργιαθάμπαλ), Γκαρσία, Λαπόρτ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Κόκε, Πέδρι, Σαράμπια, Μοράτα (65' Τόρες), Μορένο (76' Τραορέ).

Σκόρερ: - / 30' Ντουμπράβκα (αυτ.), 45+3' Λαπόρτ, 56' Σαράμπια, 67' Τόρες, 70' Κούτσκα (αυτ.).

Kίτρινες: 12' Ντούντα / 40' Μπουσκέτς, 60' Άλμπα.

Διαιτητής: Μπιoρν Κάιπερς (Ολλανδία).