Ματσάρα με «Var-check» στο 92'

Έβερτον και Λίβερπουλ ήρθαν ισόπαλες 2-2 σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα

Αυτό κι αν ήταν ντέρμπι… Η Έβερτον και η Λίβερπουλ ήρθαν ισόπαλες 2-2 σε ένα απίθανο παιχνίδι που τα είχε όλα. Γκολ, νεύρα, αποβολή, δοκάρι, τραυματισμούς κι ένα ακυρωθέν γκολ στο τέλος για χιλιοστά.

Η Έβερτον παρέμεινε στην κορυφή και η Λίβερπουλ ακολουθεί σε μια μάχη που θυμίσει τη δεκαετία του ’80 και τις μεγάλες μάχες των δύο συμπολιτισσών.

Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Φιρμίνο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Φιρμίνο με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, άνοιξε το σκορ για τη Λίβερπουλ. Μάλιστα στο 6’ ο Πίκφορντ ανέτρεψε τον Φαν Ντάικ αλλά γλίτωσε το πέναλτι καθώς ο Ολλανδός είχε φύγει από οριακή θέση οφσάιντ. Μάλιστα σε αυτή τη φάση ο Φαν Ντάικ έμεινε για αρκετά λεπτά στο χορτάρι και τελικά βγήκε αλλαγή.

Στο 19ο λεπτό ο Αντριάν έβγαλε σε κόρνερ το σουτ του Κάλβερτ Λιούιν από πλάγια δεξιά και από το κόρνερ του Χάμες, ο Κιν πήρε την κεφαλιά κι έγραψε το 1-1.

Στο 25’ ο Πίκφορντ έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ μετά από σουτάρα του Άρνολντ και στο 31’ και ο Αντσελότι προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή καθώς τραυματίστηκε ο Κόουλμαν.

Στο 33’ το σουτ του Τιάγκο πέρασε λίγο έξω και στο επόμενο λεπτό ο Ρόμπερτσον έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Μανέ από ιδανικό σημείο, πλάσαρε άστοχα.

Στο 48ο λεπτό το πλασέ του Χέντερσον στην κίνηση, έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 50’ ο Κάλβερτ Λιούιν δε βρήκε για λίγο την μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Αντριάν έσωσε.

Στο 59ο λεπτό ο Χάμες έβγαλε φοβερή δέντρα από δεξιά και ο Ριτσάρλισον πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Λίβερπουλ, ενώ στο 65’ ο Αντριάν έσωσε στη γωνία του, μετά από πλασέ του Χάμες.

Και από το πουθενά στο 72’, μετά από γέμισμα από δεξιά ο Μίνα έκανε κακό διώξιμο και ο Σαλάχ έπιασε το σουτ με τη μία, από το ύψος της περιοχής κι έγραψε το 1-2. Αυτό μάλιστα ήταν και το 100ο γκολ του Αιγύπτιου.

Στο 77’ ο Πίκφορντ έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Ματίπ, όπως έκανε και στο 79’ μετά από νέο σουτ του Σαλάχ και στο 81’ ο Ντιν σέντραρε από αριστερά και ο Κάλβερτ Λιούιν με κεφαλιά έκανε το 2-2.

Στο 83’ ο Πίκφορντ πρόλαβε τον Σαλάχ και στην επαναφορά ο Ζότα έκανε το γύρισμα αλλά αστόχησε, ενώ στο 90’ αποβλήθηκε ο Ριτσάρλισον για δολοφονικό μαρκάρισμα στον Τιάγκο.

Κι έτσι σο 90+2’ ο Μανέ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Χέντερσον σκόραρε με πλασέ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακότατο οφσάιντ του Σενεγαλέζου.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Ντιν, Μίνα, Κιν, Κόουλμαν (31’ Γκόντφρεϊ), Άλαν, Ντουκουρέ (78’ Ιβόμπι), Χάμες Ροντρίγκες, Γκόμες (73’ Σίγκουρντσον), Ριτσάρλισον, Κάλβερτ Λιούιν

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Αντριάν, Ματίπ, Φαν Ντάικ (11’ Γκόμες), Ρόμπερτσον, Άρνολντ, Τιάγκο Αλκάνταρα, Φαμπίνιο (90+1' Βαϊνάλντουμ), Χέντερσον, Φιρμίνο (78’ Ζότα), Μανέ, Σαλάχ