Μεγάλο διπλό στο Μπιλμπάο για τη Ρεάλ

Παραμένει στο κατόπι της Μπαρτσελόνα

Τεράστια νίκη με 2-0 πέτυχε η Ρεάλ μέσα στην έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο και βρέθηκε ξανά στο -3 από την Μπαρτσελόνα.

Στο 10ο λεπτό ο Κουρτουά είπε όχι σε σουτ του Παρέδες ενώ στο 16’ το σουτ του Νίκο Ουίλιαμς πέρασε μόλις έξω. Τελικά στο 24ο λεπτό στην πρώτη της φάση, η Ρράλ βρήκε το γκολ. Η μπάλα στρώθηκε στον Μπενζεμά στο πέναλτι και ο Γάλλος με ένα πανέμορφο γυριστό σουτ έκανε το 0-1.

Στο 58ο λεπτό ο Σιμόν έσωσε μετά από προσπάθεια του Νάτσο και στο 66’ το σουτ του Ασένσιο πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 69’ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Νίκο Ουίλιαμς. Στο 77ο λεπτό ακυρώθηκε το γκολ του Ινιάκι και 90’ ο Ροδρίγο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Κρόος με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 0-2.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Ντε Μάρκος (76’ Λέκουε), Γιούρι, Βιβιάν, Βέσγα (83’ Ραούλ Γκαρσία), Παρέδες, Σάνσετ (67’ Μουνιαΐν), Θάραγα (67’ Αντέρ Ερέρα), Ι.Ουίλιαμς, Μπερενγκέρ (67’ Γουρουθέτα), Ν.Ουίλιαμς

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Νάτσο, Ρίντιγκερ, Μεντί, Μιλιτάο, Θεμπάγιος (83’ Κρόος), Βαλβέρδε, Καμαβινγκά, Μπενζεμά, Ασένσιο (73’ Μόντριτς), Βινίσιους (83’ Ροδρίγο)