Μια Γιουνάιτεντ να την πιεις στο ποτήρι!

Το πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λιγκ

Η Γιουνάιτεντ επικράτησε με 5-2 της Μπόρνμουθ και έδειξε για ένα ακόμα ματς ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Στο 10ο λεπτό ο Φερνάντες βγήκε απέναντι από τον Ράμσντεϊλ και επιχείρησε να τον "κρεμάσει" με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια. Έξι λεπτά μετά ήρθε το γκολ και το πέτυχε η Μπόρνμουθ. Ο Στάνιστλας μπήκε από πλάγια αριστερά, έκανε ποδιά στον Μαγκουάιρ και με εξαιρετικό πλασέ έγραψε το 0-1. Στο 19' ο Ράσφορντ εκτέλεσε φάουλ με τον Ράμσντεϊλ να διώχνει δύσκολα. Δέκα λεπτά μετά ο Γκρινγουντ με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1.

Στο 32' ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε χέρι του Σμιθ μέσα στην περιοχή. Το εκτέλεσε ο Ράσφορντ και ολοκλήρωσε την ανατροπή της ομάδας του. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μαρσιάλ με ένα εκπληκτικό πλασέ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι και έκανε το 3-1.

Με το καλημέρα στην επανάληψη η Μπόρνμουθ είχε δοκάρι με τον Ντανζουμά. Λίγο μετά (47') κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μπαϊγί. Το εκτέλεσε ο Κινγκ και μείωσε σε 3-2.

Στο 52' ο Ντανζουμά αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ. Δύο λεπτά μετά ο Γκρίνγουντ με ένα ακόμα εξαιρετικό σουτ έκανε το 4-2 και έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του. Στο 59ο λεπτο ήρθε το πέμπτο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες. Έξι λεπτά μετά σκόραρε ο Ράσφορντ αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για χιλιοαστά. Ο Ιγκάλο στο 84' πλάσαρε μόλις άουτ και στο 92΄ο Πογκμπά δεν κατάφερε να νικήσει με φάουλ τον γκολκίπερ της Μπόρνμουθ.

ΜΑΝ.ΓΙΟΥΝ.: Ντε Χέα, Γουαν-Μπισάκα, Λίντελοφ (46'Μπαϊγί), Μαγκουάιρ, Σο, Μάτιτς (67'Φρεντ), Πογκμπά, Γκρίνγουντ (75'Τζέιμς), Φερνάντες, Ράσφορντ (80'Μάτα), Μαρσιάλ (80'Ιγκάλο).

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Ράμστνεϊλ, Ρίκο, Κέλι, Άκε, Σμιθ (77'Στέισι), Μπρουκς (46'Ντανζουμά), Λέρμα, Λ.Κούκ (70'Γκόσλινγκ), Στάνισλας (67'Γουίλσον), Σολάνκε (67'Μπίλινγκ), Κινγκ.