Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 1-2: Οι Νυχτερίδες «δάγκωσαν» τον Μέσι και την παρέα του!

8ο Copa Del Rey στην ιστορία της Βαλένθια

Ασπρόμαυρο βάφτηκε το τρόπαιο μιας και η Βαλένθια επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 2-1 στο στάδιο Benito Villamarin της Σεβίλλης για τον 117ο τελικό στην ιστορία του Ισπανικού Κυπέλλου.  Τα γκολ για τις νυχτερίσες σημείωσαν από το 1ο ημίχρονο οι Γκαμέιρο-Ροντρίγκο, ενώ για την Μπάρτσα είχε μειώσει ο Μέσι. Αυτό είναι το πρώτο κύπελλο της Βαλένθια μετά την σεζόν 2007-08 και 8ο συνολικά στην ιστορία της.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε όπως αναμενόταν έχοντας την κατοχή της μπάλας, ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή του τελικού άνηκε στην Βαλένθια. Συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό, ύστερα από λάθος στην άμυνα των Μπλαουγκράνα ο Ρόντρίγκο πήρε την μπάλα, πέρασε τον Σίλεσεν, έκανε το πλασέ αλλά ο Πικέ απέκρουσε σωτήρια πάνω στην γραμμή! Στο 18’ η Μπαρτσελόνα έγινε για πρώτη φορά απειλητική, με τον Μέσι ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Παουλίστα και πήγε σε κόρνερ. Στο 21ο λεπτό η Βαλένθια άνοιξε το σκορ με τον Γκαμέιρο ο οποίος με πολύ δυνατό σουτ εντός περιοχής έκανε το 0-1 μετά το γύρισμα του Γκαγιά. Στο 33’ η Βαλένθια διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Ροντρίγκο ο οποίος με δυνατή κεφαλιά έκανε το 0-2 μετά την υπέροχη κούρσα και σέντρα του Σολέρ! Η Μπαρτσελόνα απείλησε στην συνέχεια δύο φορές με τον Ράκιτιτς και άλλη μία με τον Μέσι ο οποίος έπιασε φοβερό μακρινό σουτ, αναγκάζοντας τον Γιαούμ σε εξίσου φοβερή απόκρουση.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 49’ η Βαλένθια απείλησε για πρώτη φορά στο 2ο μέρος, με τον Γκέδες ο οποίος έκανε πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα όμως πέρασε για λίγο εκτός. Στο 56ο λεπτό η Μπαρτσελόνα έφτασε πολύ κοντά στο να μειώσει στο σκορ. Αρχικά, ο Μέσι μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ βρίσκοντας το δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Βιδάλ από κοντά δεν κατάφερε να βρει εστία. Στο επόμενο 15λεπτο η Μπάρτσα συνέχισε να πιέζει, δίχως αντίκρισμα. Στο 70’ ο Πικέ βρέθηκε σε θέση φορ, αλλά του σουτ του πέρασε εκτός. Στο 73ο λεπτό ο Λενγλέ βρήκε με κεφαλιά το δοκάρι και στην επαναφορά ο Μέσι έκανε το 1-2 με πλασέ σε κενή εστία. Παρόλο που η Μπάρτσα πίεσε μέχρι το τέλος, εντούτοις δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης και έτσι η Βαλένθια ήταν η μεγάλη νικήτρια, ενώ θα μπορούσε να διευρύνει το σκορ αλλά ο Γκέδες έχασε δύο ανεπανάληπτες ευκαιρίες!

Διακριθέντες:

Μπαρτσελόνα: Μόνο ο Μέσι και ο Πικέ θα μπορούσαμε να πούμε πως διακρίθηκαν στον αποψινό τελικό, δεν τους βοήθησαν οι συμπαίκτες τους.

Βαλένθια: Εντυπωσιακές νυχτερίδες, έπαιξαν με πάθος και αυταπάρνηση. Οι παίκτες του Μαρθελίνο ήταν πιστοί στο πλάνο και πήραν το βαρύτιμο τρόπαιο. Ξεχώρισαν οι Παρέχο, Σολέρ, Παουλίστα και Γιαούμ Ντομενέκ.

Απογοήτευσαν:

Μπαρτσελόνα: Φάνηκε στον μέγιστο βαθμό η απουσία του τραυματία Σουάρεζ, καθώς ήταν φτωχή η επιθετική συνεισφορά του Κουτίνιο, σε μια μέτρια για αυτόν σεζόν.

Βαλένθια: Το μόνο αρνητικό, οι χαμένες ευκαιρίες του Γκέδες στο τέλος, όπου θα μπορούσε να αυξήσει τον δείκτη του σκορ.

Κοουτσάρισμα:

Μπαρτσελόνα (Βαλβέρδε): Μετά την αυτοχτονία στο Anfield, η Μπάρτσα έχασε άλλο ένα τρόπαιο και κανείς δεν γνωρίζει το μέλλον του πρώην τεχνικού του Ολυμπιακού.

Βαλένθια (Μαρθελίνο): Οδήγησε την Βαλένθια στο πρώτο της τίτλο από το 2008, αξίζει να πάρει τα εύσημα.

Διαιτησία ( Undiano Mallenco): Πολύ καλή διαιτησία στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του.

Μπαρτσελόνα: Σίλεσεν, Σεμέδο (Βιδάλ 46'), Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ράκιτιτς (Αλενιά 77'), Μπουσκέτς, Αρτούρ (Μάλκομ 46'), Ρομπέρτο, Μέσι, Κουτίνιο

Βαλένθια: Γιαούμ, Βας, Παουλίστα, Γκαράι, Γκαγιά, Σολέρ, Παρέχο (Κοντογκμπιά 65'), Κοκλέν, Γκέδες, Ροντρίγκο (Ντιακαμπί 88'), Γκαμέιρο (Πιτσίνι 72')

Σκόρερς: Μέσι / Γκαμέιρο, Ροντρίγκο

Κίτρινες Κάρτες:  Μπουσκέτς, Βιδάλ / Γκαγιά, Κοντογκμπιά