Νέα προσπέραση της Λίβερπουλ και η πίεση ξανά στη Σίτι!

Το γκολ του Κεϊτά έστειλε τους «κόκκινους» στην πρώτη θέση

Ένα και να… καίει! Η Λίβερπουλ επικράτησε 1-0 της Νιούκαστλ στο «St James Park» και ανέβηκε προσωρινά στην πρώτη θέση της Premier League, στέλνοντας την πίεση ξανά στην πλευρά της Μάντσεστερ Σίτι η οποία φιλοξενείται από τη Λιντς (30/04, 19:30).

Ιδανική εκκίνηση στο ματς για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, που είχε τον πλήρη έλεγχο και πήρε το προβάδισμα μόλις στο 19ο λεπτό. Ζότα-Κεϊτά έπαιξαν το ένα-δύο, με τον δεύτερο να κάνει ωραία ατομική ενέργεια και να σκοράρει για το 1-0 των «reds». Αυτό το γκολ έδωσε καλό ρυθμό στο ματς, με τη Λίβερπουλ να συνεχίζει να ελέγχει το παιχνίδι να απειλεί με Μανέ και Ζότα αλλά να μην βρίσκει δεύτερο τέρμα και το σκορ να μένει ως έχει στο ημίχρονο.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να πιέζει για να βρει το δεύτερο γκολ και να κλειδώσει το τρίποντο αλλά ήταν φλύαρη. Κακά και νωθρά τελειώματα από Ρόμπερτσον (59’), Μανέ (63’), με τον Σαλάχ να μπαίνει στο γήπεδο στο 69’ και να απειλεί δις στο επόμενο τετράλεπτο αλλά χωρίς να μπορεί να νικήσει τον Ντουμπράβκα. Ο Ζότα είχε άλλη μια καλή στιγμή με τον κίπερ της Νιούκαστλ να βγαίνει ξανά νικητής, ενώ οι γηπεδούχοι έπαιζαν κυρίως στην κόντρα αλλά αδυνατούσαν να απειλήσουν την εστία του Άλισον.

Καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους το σουτ του Γκιμαράες από τα όρια της περιοχής, με τον Άλισον να έχει καλή θέση και να μπλοκάρει, με τη Λίβερπουλ να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμά της στο φινάλε και να κρατάει μια σπουδαία νίκη που την κρατάει ζεστή στη μάχη του τίτλου.