Νίκη... οιωνός επί της Μπαρτσελόνα για Ατλέτικο

Πρώτη επικράτηση μετά από δέκα χρόνια!

Είναι γεγονός! Ο Ντιέγκο Σιμεόνε πανηγύρισε την πρώτη του νίκη σαν προπονητής της Ατλέτικο επί της Μπαρτσελόνα στη La Liga. Οι «ροχιμπλάνκος» κέρδισαν τους Καταλανούς με 1-0, έπιασαν κορυφή κι έχουν και ματς λιγότερο. Από τις 14/02/10 είχε να νικήσει η Ατλέτικο Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα, με προπονητή τότε τον Κίκε Σάντσεθ. Στο -9 από την Ατλέτικο οι μπλαουγκράνα!

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Ντεμπελέ έκανε όμορφη ενέργεια και σέντρα από δεξιά αλλά ο Γκριεζμάν αστόχησε με προβολή από κοντά, ενώ στο 5’ ο Σαούλ έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Τερ Στέγκεν έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 12ο λεπτό ο Γιορέντε ικανέ το σουτ από δεξιά αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι της Μπαρτσελόνα, ενώ στο 41’ ο Όμπλακ έσωσε μετά από πλασέ του Μέσι από αριστερά.

Και τελικά στο 45+3’ ο Κορέα έβγαλε φοβερή 30αρα μπαλιά στον Καρασκό, ο Τερ Στέγκεν βγήκε αδικαιολόγητα πολύ έξω από την περιοχή του και ο Βέλγος τσίμπησε πανέμορφα την μπάλα, τον απέφυγε και πλάσαρε από μακριά σε κενό τέρμα για το 1-0.

Στο 57ο λεπτό ο Όμπλακ έσωσε μετά από κεφαλιά του Λενγκλέ ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Πικέ αποχώρησε με σοβαρό τραυματισμό.

Η Μπαρτσελόνα δυσκολευόταν να βρει χώρις και προσπαθούσε να απειλήσει με μακρινά σουτ όπως αυτό του Ντεμπελέ σ το 65ο λεπτό το οποίο έφυγε έξω, όπως έξω πέρασε και το σουτ του Ζοάο Φέλιξ στο 72’.

Στο 82ο λεπτό ο Όμπλακ μπλόκαρε την κεφαλιά του Γκριεζμάν, ενώ στο 89’ το σουτ του Σέρχι Ρομπέρτο κόντραρε και πέρασε ελάχιστα έξω. Στη φάση αυτή ο Σέρχι Ρομπέρτο τραυματίστηκε κι έτσι οι Καταλανοί συνέχισαν με δέκα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Ερμόσο, Τρίπιερ, Χιμένες, Καρασκό, Σαούλ, Κόκε, Γιορέντε (73’ Ντιέγκο Κόστα), Κορέα (83’ Κοντογκμπιά), Φέλιξ (83’ Λεμάρ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο, Λενγκλέ, Πικέ (61’ Ντεστ), Άλμπα, Ντε Γιονγκ, Πιάνιτς (83’ Μπρέθγουεϊτ), Πέδρι (57’ Κοουτίνιο), Ντεμπελέ, Γκριεζμάν (83’ Τρινκάο), Μέσι

Πηγή: aek365.org