Νότιγχαμ με… μαγκιά, πάτησε τη Λίβερπουλ!

Σπουδαία νίκη για τη Νότιγχαμ!

Σόκαρε τη Λίβερπουλ η Νότιγχαμ Φόρεστ! Η ομάδα του Στιβ Κούπερ ήταν άριστα στημένη στον αγωνιστικό χώρο και τιμώρησε τη φλυαρία των «reds», επικρατώντας 1-0 για να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη της στην Premier League!

Ο Αβονίγι, ο οποίος έχει περάσει από τον σύλλογο του Μέρσεϊσαϊντ, ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος, με τη Νότιγχαμ να παίρνει το πρώτο της τρίποντο μετά από 70 ημέρες στο πρωτάθλημα. Παράλληλα, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ που όλα της πάνε… στραβά και ανάποδα φέτος, γνώρισε την τρίτη της ήττα και παραμένει εκτός εξάδας.

Την μπάλα στη Λίβερπουλ έδωσε στο πρώτο μέρος η Νότιγχαμ, με την ομάδα του Κούπερ να παίζει όλη στο μισό γήπεδο. Εξαιρετικά στημένη στο γήπεδο, κλείνοντας χώρους και δυσκολεύοντας αφόρητα τη δημιουργία φάσεων στην ομάδα του Κλοπ. Κάπως έτσι, παρά τη συντριπτική υπεροχή και το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι γυρόφερναν την μπάλα στα όρια της αντίπαλης περιοχής, η πολύ μεγάλη φάση δεν ήρθε και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, φυσιολογικά, χωρίς τέρματα.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε άκρως διαφορετική εικόνα με run and gun ρυθμό και απανωτές ευκαιρίες. Η Λίβερπουλ ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Έλιοτ στο 52’, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι «πάγωσαν» την ομάδα του Κλοπ, με τον Αβονίγι να παίρνει το ριμπάουντ από την τελική στο δοκάρι και να σκοράρει (1-0). Το ματς απέκτησε τρελό ρυθμό μετά το γκολ, με Έλιοτ (58’) από τη μία και Γκιμπς-Γουάιτ (59’) από την άλλη να απειλούν εκατέρωθεν, ενώ ο Μπρέναν Τζόνσον έφτασε κοντά στο 2-0 στο 69’.

Τα λεπτά περνούσαν, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν πολλά μέτρα στο γήπεδο και να φτιάχνουν φάσεις. Ο Χέντερσον ήταν εκεί στο 85’ για να σταματήσει τον Αρνολντ, όπως συνέβη και στο 90’+3’ στην καρφωτή κεφαλιά του Φαν Ντάικ! Στα… καπάκια, ο Σαλάχ έκανε νέα ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, αλλά ο κίπερ της Νότιγχαμ κράτησε εκ νέου το μηδέν και τη μεγάλη νίκη για την ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη.