Ο Μέσι σκόραρε και πανηγύρισε με φανέλα της Νιούελς

Ο Αργεντινός άσος της Μπαρτσελόνα τίμησε τη μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα

Επιτέλους ήταν… Μπαρτσελόνα! Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν, διέλυσε με 4-0 την Οσασούνα, τίμησε τη μνήμη του Μαραντόνα και ανεβαίνει στη βαθμολογία.

Στο 11ο λεπτό ο Μέσι έβγαλε κάθετα στον Γκριεζμάν, εκείνος απέφυγε από δεξιά τον Ερέρα κι έκανε το γύρισμα, ο Κοουτίνιο πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Όιερ έσωσε στη γραμμή. Στο 14’ ο Ερέρα έσωσε όμορφα μετά από μακρινό σουτ του Γκριεζμάν, ενώ στο 16’ ο Γάλλος έκανε το γύρισμα από αριστερά, με την μπάλα να ξύνει τα δοκάρια της Οσασούνα.

Στο 19ο λεπτό ο Μπούντιμιρ αστόχησε με προβολή εξ επαφής, ενώ στο 30’ ο Άλμπα έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Κοουτίνιο πλάσαρε εξ επαφής και ο Ερέρα του είπε όχι ενώ στη συνέχεια ο Μπρέθγουεϊτ σκόραρε εξ επαφής. Το γκολ εξετάστηκε και από το VAR για πιθανό φάουλ του Δανού στον Ερέρα αλλά μέτρησε κανονικά.

Στο 39ο λεπτό η Οσασούνα σκόραρε με τον Μπούντιμιρ αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ και στο 42’ μετά από διώξιμο της άμυνας των φιλοξενουμένων, ο Γκριεζμάν με απίθανο σουτ στην κίνηση, έγραψε το 0-2.

Στο 45’ ο Ερέρα πρόλαβε τον Κοουτίνιο, ο οποίος έγινε ξανά κάτοχος της μπάλα και από μακριά προσπάθησε να σκοράρει αλλά αστόχησε και στο 45+1’ η προβολή του Μονκαγιόλα πέρασε μόλις έξω και

Στο 46ο λεπτό ο Τερ Στέγκεν έσωσε μετά από σουτ του Ρονκάλια, ενώ στο 51’ η κεφαλιά του Ντε Γιονγκ έφυγε λίγο έξω και στο 56’ ο Μπρέθγουεϊτ έδωσε αριστερά στον Γκριεζμάν, εκείνος γύρισε για τον Κοουτίνιο που εξ επαφής έκανε το 3-0.

Δύο λεπτά μετά, η κεφαλιά του Μπούντιμιρ έφυγε ελάχιστα άουτ και στο 68’ ο Τόρες από κοντά, σημάδεψε το δοκάρι της Μπαρτσελόνα.

Στο 70’ ο Ντεμπελέ σκόραρε με κοντινό πλασέ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, αλλά στο 73’ ο Μέσι με όμορφο σουτ έκανε το 4-0 και τίμησε τη μνήμη του Μαραντόνα, με φανέλα της Νιούελς Ολντ Μπόις και ένα φιλί στον ουρανό.

Στο 79’ ο Τερ Στέγκεν έσωσε με τα πόδια μετά από κοντινό πλασέ του Κίκε Μπάρχα και στο 84’το σουτ του Ντεμπελέ πέρασε λίγο έξω όπως και το διαγώνιο πλασέ του Τρινκάο στο 90’.

Στο 90+2' ο Ερέρα είπε όχι μετά από φοβερή εκτέλεση φάουλ του Λιονέλ Μέσι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Λενγκλέ (66’ Αλενιά), Μινγκέθα, Ντεστ (61’ Φίρπο), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (46’ Μπούσκετς), Κοουτίνιο (61’ Τρινκάο), Μέσι, Γκριεζμάν, Μπρέθγουεϊτ (61’ Ντεμπελέ)

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Σέρχιο Ερέρα, Ρονκάλια, Νάβας, Όιερ (63’ Ρομπέρτο Τόρες), Ουνάι Γκαρσία, Νάτσο Βιδάλ, Ινίγο Πέρεθ (63’ Μπράσανατς), Ρουμπεν Γκαρσία (74’ Κϊκε Μπάρχα), Μονκαγιόλα, Μπούντιμιρ (74’ Γκαγιέγκο), Γιόνι (22’ Χουάν Κρουθ)