Οι Τσέχοι πέταξαν έξω τους Ολλανδούς!

Στους «8» του Euro η Εθνική Τσεχίας

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη του Euro είναι γεγονός, αφού οι Τσέχοι κέρδισαν τους Ολλανδούς στην «Πούσκας Αρένα» με 2-0! Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Χόλες, ο οποίος άνοιξε το σκορ (68’), ενώ στη συνέχεια έδωσε την ασίστ στο γκολ του Σικ (80’). Μοιραίος για τους «οράνιε» ο Ντε Λιχτ, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (56’), καθώς σταμάτησε με το χέρι προϋπόθεση τετ-α-τετ των Τσέχων.

Πλέον το συγκρότημα του Γιάροσλαβ Σίλχαβι βρίσκεται στους «8» του τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει τους Δανούς.

Α΄ Ημίχρονο

Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο μέρος, με τους Ολλανδούς να μπαίνουν πολύ επιθετικά στο παιχνίδι και να πιέζουν ψηλά τον αντίπαλο τους. Παθητικός ήταν ο ρόλος των Τσέχων στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως στη συνέχεια κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να δουν στα μάτια τον αντίπαλο τους, χάνοντας και δύο καλές ευκαιρίες.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι ήρθε στο 2’ με άστοχο σουτ του Χόλες εκτός περιοχής, ενώ στο 13’ οι Ολλανδοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Φοβερή ενέργεια από τον Ντάμφρις που μετά από βαθιά μπαλιά, έφυγε στη πλάτη της άμυνας και πλάσαρε από δύσκολη θέση, όμως ο Κάλας έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 22’ ήταν η σειρά των Τσέχων να απειλήσουν, με άστοχη κεφαλιά του Σούτσεκ από το ύψος του πέναλτι. Η σέντρα έγινε από τον Τσουφάλ.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Σικ απείλησε με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Στεκέλενμπουργκ μπλόκαρε. Παράλληλα, στο 38’ οι τυπικά φιλοξενούμενοι έχασαν τη σπουδαιότερη τους ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Οι Τσέχοι άλλαξαν υπέροχα τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Μπάρακ, που σούταρε εντός της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα βρήκε στον Ντε Λιχτ και πέρασε σε κόρνερ.

Αντιλαμβάνεστε ότι παρά το γεγονός ότι οι Ολλανδοί ήταν πιο επικίνδυνοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Τσέχοι ήταν αυτοί που έχασαν τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Από εκεί που έμεινε συνεχίστηκε το δεύτερο μέρος, αφού οι Ολλανδοί πίεζαν για να σκοράρουν, όμως οι Τσέχοι αντιστέκονταν σθεναρά.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη ήρθε στο 52΄, όταν ο Μάλεν με μια απίστευτη ενέργεια, «άδειασε» εντυπωσιακά τον αντίπαλο του, όμως ο Βάτσλικ μυρίστηκε τη φάση, βγήκε και πρόλαβε να μαζέψει τη μπάλα.

Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα έμελλε να έχουμε αλλαγή δεδομένων, αφού ο Ντε Λιχτ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, λόγω του ότι σταμάτησε με το χέρι προϋπόθεση τετ-α-τετ των Τσέχων.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό και επιχείρησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα.

Η πρώτη καλή στιγμή μετά την αποβολή του αμυντικού της Γιουβέντους, ήρθε στο 65’, όταν ο Κάντεμπαρεκ σούταρε από ευνοϊκή θέση εντός περιοχής, αλλά ο Ντάμφρις έδιωξε με απίθανη αμυντική προσπάθεια.

Ότι δεν κατάφερε ο Κάντεμπαρεκ, το πέτυχε ο Χόλες τρία λεπτά αργότερα, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κάλας πήρε τη πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο Χόλες, επίσης με το κεφάλι, ευτύχισε να ανοίξει το σκορ.

Ακολούθησε δύο μπλοκαρίσματα της μπάλας από τον Στεκέλενμπουργκ, έπειτα από ισάριθμα σουτ των Σούτσεκ και Μάσοπουστ, για να έρθει ο Σικ στο 80’ και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Υπέροχη ενέργεια από τον Χόλες, που έκανε το γύρισμα στη περιοχή, όπου ο επιθετικός της Μπάγερν Λεβερκούζεν, με σουτ στην κίνηση, έγραψε το 0-2.

Στη συνέχεια, οι Ολλανδοί δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και έτσι οι Τσέχοι πήραν μια σπουδαία πρόκριση.

Ολλανδία (Φρανκ ντε Μπουρ): Στεκέλενμπουργκ, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Ντε Λιχτ, Μπλιντ (81' Τίμπερ), Φαν Άανχολτ (81' Μπέρχουις), Ντε Ρουν (73' Βέρχοστ), Βαϊνάλντουμ, Ντε Γιονγκ, Ντεπάι, Μάλεν (57' Πρόμες).

Τσεχία (Γιάροσλαβ Σίλχαβι): Βάτσλικ, Κουφάλ, Τσελούτσκα, Κάλας, Καντεράμπεκ, Χόλες (85' Κραλ), Σούτσεκ, Μάσοπουστ (79' Γιάνκτο), Μπαράκ (92' Σάντιλεκ), Σέβτσικ (85' Χλόζεκ), Σικ (92' Κρέμτσικ).

Σκόρερ: - / 68' Χόλες, 80' Σικ.

Κίτρινες: 46' Ντάμφρις / 56' Τσούφαλ.

Κόκκινες: 55' Ντε Λιχτ / -

Διαιτητής: Σεργκέι Καράσεβ (Ρωσία).