Πάλι ανατροπή, πάλι κούπα η Γαλλία!

Το Nations League στα χέρια των «τρικολόρ»

Το Nations League του 2019 είχε καταλήξει στην τότε πρωταθλήτρια Ευρώπης, Πορτογαλία. Εκείνο του 2021, πήγε στην εν ενεργεία πρωταθλήτρια κόσμου, τη Γαλλία!

Οι «τρικολόρ» επιβλήθηκαν 2-1 της Ισπανίας με σπουδαία ανατροπή και κατέκτησαν για πρώτη φορά το τρόπαιο, σε ένα ματς που... πήρε φωτιά μετά το 60'!

Παρότι ξεκίνησε δυνατά, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλά πράγματα που αξίζει να καταγραφούν. Στο 6’ ο Μπενζεμά μπήκε στην περιοχή και απέφυγε τον Σιμόν, ωστόσο το γύρισμά του σταμάτησε σε αμυντικούς.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ογιαρθάμπαλ μπήκε στην περιοχή αλλά πλάσαρε αδύναμα επάνω στον Γιορίς, με τις καλές στιγμές του πρώτου 45λέπτου να τελειώνουν ουσιαστικά εκεί!

Η «ρόχα» είχε την κατοχή αλλά αδυνατούσε να απειλήσει, ενώ από την άλλη ο Ντεσάν είδε τον Βαράν να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού στο 42’, με τον Ουπαμεκανό να τον αντικαθιστά.
Το δεύτερο μέρος έδειχνε κι αυτό... ανιαρό, μέχρι το 64ο λεπτό. Τότε που ο Ερναντέζ είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι και, στην εξέλιξη της φάσης, ο Ογιαρθάμπαλ νίκησε τον Γιορίς με υπέροχο συρτό σουτ από τα αριστερά!

Ωστόσο, ένα δίλεπτο αργότερα, ο Μπενζεμά ισοφάρισε με εκπληκτικό σουτ και έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα.

Αυτό ήτα. Ο αγώνας μετατράπηκε σε... ροντέο, το οποίο όμως είχε κι άλλες συγκινήσεις. Στο 80' ο Ερναντέζ βρήκε με εξαιρετική πάσα τον Εμπαπέ και εκείνος ολοκλήρωσε την ανατροπή, με τους Ίβηρες να φωνάζουν για οφσάιντ. Ο επιθετικός των Γάλλων έμοιαζε όντως να είναι εκτεθειμένος, ωστόσο το VAR είχε άλλη άποψη και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Ακολούθησαν δύο τεράστιες επεμβάσεις το εκπληκτικού Γιορίς σε προσπάθειες των Ογιαρθάμπαλ (88') και Πίνο (90+4'), με το 2-1 να μην αλλάζει και την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν να πανηγυρίζει την τρίτη της κούπα μέσα σε μια τριετία.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Λαπόρτ, Γκαρσία, Αλόνσο, Γκάβι (75’ Κόκε), Μπουσκέτς, Ρόδρι (85' Φορνάλς), Φ. Τόρες (85' Μερίνο), Σαράμπια (61’ Πίνο), Ογιαρθάμπαλ.

Στον πάγκο: Ντε Χέα, Σάντσεθ, Π. Τόρες, Μαρτίνεθ, Χιλ, Ρομπέρτο, Ρεγκιλόν, Πόρο.

Γαλλία (Ντ. Ντεσάν): Γιορίς, Κουντέ, Βαράν (42’ Ουπαμεκανό), Κιμπεμπέ, Παβάρ (79’ Ντιμπουά), Πογκμπά, Τσουαμενί, Τ. Ερναντέζ, Μπενζεμά, Γκριεζμάν (90+2' Βερετού), Εμπαπέ.

Στον πάγκο: Κοστίλ, Μενιάν, Μαρσιάλ, Ντιαμπί, Γκεντουζί, Μπεν Γεντέρ, Λ. Ερναντέζ.

Διαιτητής: Τέιλορ

Βοηθοί: Μπέσγουικ, Ναν

4ος: Πόσον

VAR: Άτγουελ