Παράταση στη φιέστα... απ’ την παρέα του Κάστανου!

Χάλασε το πάρτι τίτλου της Νάπολι στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» η Σαλερνιτάνα

Τι κι αν οι φίλοι της Νάπολι είχαν στήσει από νωρίς ένα ξέφρενο πάρτι στο «Ντιάγκο Μαραντόνα», περιμένοντας τη νίκη της ομάδας τους κόντρα στη Σαλερνιτάνα, με την οποία θα εξασφάλιζαν την κατάκτηση του πρώτου τους πρωταθλήματος μετά από 33 ολόκληρα χρόνια;

Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να... χαλάσουν την υπέροχη ατμόσφαιρα που είχε δημιουργηθεί, ισοφαρίζοντας για το τελικό 1-1 με γκολ στο 84' και έχοντας για μεγάλο τους πρωταγωνιστή τον Γκιγέρμο Οτσόα, ο οποίος πραγματοποίησε πολλές εντυπωσιακές επεμβάσεις. Έτσι, η Νάπολι θα αναγκαστεί να αναβάλλει την στέψη της, η οποία μπορεί να έρθει τελικά την ερχόμενη Πέμπτη (4/5), όταν θα αγωνιστεί στην έδρα της Ουντινέζε.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν... φορτσάτοι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Όσιμεν να χάνει την πρώτη καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 7', όταν ο Οτσόα απέκρουσε εντυπωσιακά τη δυνατή κεφαλιά του. Στο 23' ο Μεξικανός τερματοφύλακας έδειξε ξανά τα εντυπωσιακά του αντανακλαστικά, σταματώντας ξανά τον επιθετικό της Νάπολι.

Τελικά, η πίεση των «Παρτενοπέι» απέδωσε καρπούς στο 62', όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρασπαντόρι, ο Ολιβέρα σηκώθηκε ψηλότερα από όλους, άνοιξε το σκορ και δημιούργησε πανζουρλισμό στο «Μαραντόνα», ενώ στο 66' ο Ελμάς έκανε εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια, αλλά πλάσαρε άουτ.

Η Νάπολι συνέχισε να πιέζει αλλά χωρίς να μπορεί να βρει το δεύτερο γκολ και η Σαλερνιτάνα την τιμώρησε, με τον Ντιά να βάζει ένα φανταστικό γκολ στο 84', για το τελικό 1-1!

Έτσι, η Νάπολι θα αναγκαστεί να περιμένει μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη (5/4) για να πανηγυρίσει την πρώτη κατάκτηση πρωταθλήματος από το μακρινό 1990, όταν θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ουντινέζε.

Σημειώνεται επίσης πως ο συμπατριώτης μας διεθνής χαφ, Γρηγόρης Κάστανος, αγωνίστηκε για ενενήντα λεπτά, καταγράφοντας έτσι άλλη μια «γεμάτη» συμμετοχή.