«Πάρτι» των Μπακς στα γενέθλια του Γιάννη

Επικράτησαν με 112-104 των Καβαλίερς στο Μιλγουόκι

Μπροστά βγήκε ανήμερα των 27ων γενεθλίων του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι Μπακς επικράτησαν με 112-104 των Καβαλίερς στο Μιλγουόκι, τα ξημερώματα στο NBA.

Ο Έλληνας σουπερ σταρ ήταν καθοριστικός σε άλλο ένα παιχνίδι για τα «ελάφια», στην επιστροφή του μετά από δύο αγώνες λόγω ενοχλήσεων στη δεξιά γάμπα.

Ο «Greek Freak» πέτυχε 27 πόντους (με 6/16 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/7 βολές), ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και είχε 1 μπλοκ, 3 λάθη, 4 φάουλ σε 27 λεπτά συμμετοχής. Μάλιστα, τους 15 πόντους τους έβαλε στην τέταρτη περίοδο, βοηθώντας τους πρωταθλητές να πάρουν άλλη μία σημαντική νίκη στην κανονική περίοδο.

Ο Κρις Μίντλετον, από την πλευρά του, πρόσθεσε 21 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ έφτασε κοντά στο triple-double με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Σημαντική βοήθεια από τον πάγκο προσέφεραν ο Πατ Κόνατον, ο ΝτεΜάρκους Κάζινς και ο Τζαβόντε Σμαρτ. Δεν έπαιξε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ενώ εκτός ήταν για άλλο ματς οι ΝτιΒιντσέντζο, Οτζελέγε και Λόπεζ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε Τζάρετ Άλεν με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Λάουρι Μάρκανεν είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Ρίκι Ρούμπιο (7 πόντοι, 9 ασίστ) και ο Κέβιν Λοβ (15 πόντοι, 5/11 τρίποντα) έδωσαν πολλές λύσεις στο Κλίβελαντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 56-50, 88-78, 112-104

Επόμενος αντίπαλος για τους Μπακς οι Χιτ, τα ξημερώματα της Πέμπτης (02:30) στο Μαϊάμι, ενώ ακολουθούν τα παιχνίδια σε Χιούστον, Νέα Υόρκη και Βοστώνη.