Πέταξε βαθμούς στο «Ceramica» η Ρεάλ

Ισόπαλη με τη Βιγιαρεάλ

Απώλεια και κακήεμφάνιση για τη Ρεάλ Μαδρίτης που έμεινε στο 1-1 απέναντι στη Βιγιαρεάλ στο «Estadio de la Cerámica» χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί και πάλι στην πρώτη θέση.

Στα όρια του τραγικού το παιχνίδι από τις δύο ομάδες που σε ενενήντα λεπτά κατάφεραν να δημιουργήσουν μόλις από μία ευκαιρία εντός εστίας η κάθε μία και μοιραία ''κόλλησαν'' στο 1-1. Οι «μερένχες» του Ζινεντίν Ζιντάν πήραν προβάδισμα μόλις στο 2' ωστόσο δεν κατάφεραν ποτέ να τελειώσουν το παιχνίδι, μη έχοντας δημιουργήσει τίποτα το αξιόλογο μέχρι την ολοκλήρωσή του. Η ίδια ακριβώς εικόνα και για το «κίτρινο υποβρύχιο» που βρήκε την ισοφάριση από το σημείο του πέναλτι.

Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 2' με τον Καρβαχάλ να σηκώνει ωραία για τον Μαριάνο που με κεφαλιά έκανε το 0-1. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών η Βιγιαρεάλ απείλησε με κεφαλιά του Παρέχο που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 32' ο Καρβαχάλ πάτησε περιοχή από πλάγια θέση αλλά ο Πεδράθα τον έκοψε τελευταία στιγμή πριν σουτάρει.

Η Βιγιαρεάλ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 71' με σουτ του Αλμπιόλ εκτός περιοχής που πέρασε λίγο έξω, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Τσουκβουέζε από τον Κουρτουά, με τον Ζεράρ Μορένο ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-1.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Πάου Τόρες, Αλμπιόλ, Πεδράθα (61' Πίνο), Μάριο Γασπάρ (89' Πένια), Παρέχο, Τριγιέρος (61' Εστουπινιάν), Ιμπόρα, Ζεράρ Μορένο, Μόι Γκόμεθ (89' Κούμπο), Μπάκα (61' Τσουκβουέζε)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Μεντί, Καρβαχάλ, Νάτσο, Βαράν, Μόντριτς, Κρόος, Όντεγκαρντ (65' Ίσκο), Αζάρ (65' Βινίσιους), Λούκας Βάσκεθ, Μαριάνο Ντίαθ (85' Ασένσιο)

Πηγή: aek365.org