Πήρε την ματσάρα με τη Λίβερπουλ και προκρίθηκε η Σίτι!

Σε μια απίστευτη ματσάρα η Σίτι επικράτησε 3-2 της Λίβερπουλ

Επέστρεψαν με πολλά κέφια! Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ έδωσαν μια απίθανη παράσταση στο «Etihad» με την ομάδα του Γουαρδιόλα να παίρνει την νίκη με σκορ 3-2 και να εξασφαλίζει την παρουσία της στην οκτάδα του Λιγκ Καπ Αγγλίας. Τρομερός ρυθμός στην αναμέτρηση με της δύο ομάδες να σκοράρουν... κατά ριπάς και τον Άκε να κρίνει την πρόκριση για τους «πολίτες» που έσπασαν το σερί των τριών διαδοχικών νικών της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ εις βάρος τους.

To ματς ξεκίνησε με τον Χάαλαντ να απειλεί με το «καλημέρα». Ο Γκιουντογκάν έκανε την κάθετη και ο Νορβηγός είδε τον Κέλεχερ εκτός εστίας, πλάσαρε αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, στα 18 δευτερόλεπτα!

Ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός από το πρώτο λεπτό και οι «πολίτες» κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή τους με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να ανοίγει το σκορ. Σέντρα του Ντε Μπρόινε, κίνηση κάθετη του θηριώδους φορ που πρόλαβε τον Τζο Γκόμες και με ΠΛΑΣΕΔΑΡΑ στην κίνηση άνοιξε το σκορ στο 11’.

Η Λίβερπουλ αφυπνίστηκε, κυκλοφόρησε την μπάλα και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 20ο λεπτό. Υπέροχη ανάπτυξη με τον Μάτιπ να πασάρει στον Μίλνερ, που με τη σειρά του γύρισε στο σημείο του πέναλτι στον Καρβάλιο ο οποίος ισοφάρισε με πλασέ σε 1-1.

Το τέμπο παρέμεινε σε υψηλές ταχύτητες και η Σίτι έφτασε μια ανάσα από το προβάδισμα στο 36 με τον Ντε Μπρόινε να φεύγει από τα δεξιά και να γυρίζει στον επερχόμενο Γκιουντογκάν ο οποίος είδε τον Κέλεχερ να αποκρούει με τα πόδια σε κόρνερ. Μόλις 15 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ρόδρι τροφοδότησε στην περιοχή τον Ακέ που έπιασε την κεφαλιά όμως ο νεαρός γκολκίπερ των «reds» απέκρουσε ξανά.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν δειλά δειλά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 42’ έφτασαν κοντά στην ανατροπή. Ο Τζο Γκόμες γέμισε στον Νούνιες που από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νούνιες έχασε μια ακόμη μεγάλη στιγμή όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόμπερτσον πλάσαρε αλλά αστόχησε με το 1-1 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε εντυπωσιακή έναρξη! Λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα ο Μαχρέζ πήρε την μπάλα από τον Ρόδρι και απίθανο φαλτσαριστό σουτ από τη γωνία της περιοχής έδωσε προβάδισμα στην Σίτι. Ωστόσο, ο Σαλάχ είχε άμεση απάντηση αφού στο 47’ ισοφάρισε σε 2-2 μετά από ασίστ του Νούνιες που έκανε κούρσα 40 μέτρων μέχρι να γυρίσει την μπάλα στον Αιγύπτιο.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο η Σίτι κατάφερε και πάλι να προηγηθεί με τον Ακέ που έπιασε μια όμορφη κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ντε Μπρόινε για το 3-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον σε αυτό απίστευτο ματς.

Παρόλα αυτά, η Σίτι οπισθοχώρησε δίνοντας την κατοχή στη Λίβερπουλ και περιμένοντας να «ξεμυτίσει» στην αντεπίθεση. Στο 84’ η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα έφτασε κοντά στο 4-2 μετά από διπλή ευκαιρία με τα σουτ του Ντε Μπρόινε και του Φόντεν να σταματούν στον Φαμπίνιο και τον Κέλεχερ αντίστοιχα. Ως το τέλος όμως τίποτα δεν άλλαξε και η Σίτι πήρε την πρόκριση στους προημιτελικούς όπου περιμένει αντίπαλο.