Πλήρωσε το παιδικό λάθος του Ντε Χέα

Η Γιουνάιτεντ εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την Έβερτον

Έβερτον και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Goodison Park» σε ένα αποτέλεσμα που δε βολεύει καμία από τις δύο αφού τα «ζαχαρωτά» δεν μπόρεσαν να φτάσουν τις Ευρωπαϊκές θέσεις ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» μετά και τη νίκη της Γουλβς, απέκτησαν ''συγκάτοικο'' στην πέμπτη θέση. Καλό πρώτο ημίχρονο με υψηλό ρυθμό και την μπάλα συνεχώς πάνω-κάτω στον αγωνιστικό χώρο.

Οι δύο ομάδες βρήκαν από ένα γκολ η κάθε μία αλλά έχασαν και αρκετές καλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, δεν έγιναν πολλές ευκαιρίες, με την Έβερτον να έχει την κατοχή αλλά όχι καλή δημιουργία και τη Γιουνάιτεντ να απειλεί κυρίως με αντεπιθέσεις.

Η Έβερτον άνοιξε το σκορ μόλις στο 3' με τον Κάλβερτ-Λιούιν να εκμεταλλεύεται το παιδικό λάθος του Ντε Χέα βάζοντας κόντρα στον Ισπανό κίπερ τη στιγμή που εκείνος πήγε να διώξει την μπάλα, η οποία τελικά κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για τα «ζαχαρωτά» με σουτ του Κάλβερτ-Λιούιν που απέκρουσε ο Ντε Χέα. Στο 7' η Γιουνάιτεντ έχασε τεράστια ευκαιρία με σουτ του Μάτιτς που κατέληξε στο δοκάρι του Πίκοφορντ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φαν Μπισάκα γύρισε για τον Μάτιτς που σούταρε ξανά, αλλά ο Πίκφορντ απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 31' οι «κόκκινοι διάβολοι» έφεραν το ματς στα ίσα με απίθανο μακρινό σουτ του Μπρούνο Φερνάντες αλλά και καθυστερημένη αντίδραση του Πίκφορντ.

Η Έβερτον είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 57' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σίγκουρντσον που κατέληξε στο δοκάρι του Ντε Χέα, ενώ στο 69' ο Κάλβερτ-Λιούιν σούταρε από πολύ πλάγια θέση και ο Ντε Χέα απέκρουσε. Με τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών η Γιουνάιτεντ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Πίκφορντ να σταματά εντυπωσιακά τους Μπρούνο Φερνάντες και Ιγκάλο που πήρε το ριμπάουντ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και μετά από μία πάρα πολύ περίεργη φάση, η Ένερτον σκόραρε με σουτ του Κάλβερτ-Λιούιν που βρήκε στον Μαγκουάιρ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ του Σίγκουρντσον που ήταν πεσμένος μπροστά από τον Ντε Χέα.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κόλμαν (28' Σιντιμπέ), Κιν, Χόλγκεϊτ, Μπέινς, Γουόλκοτ (63' Μπέρναρντ), Αντρέ Γκόμες (82' Κεν), Ντέιβις, Σίγκουρντσον, Κάλβερτ-Λιούιν, Ριτσάρλισον

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Φαν Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Μάτιτς, ΜακΤόμινεϊ (72' Μάτα), Φρεντ, Μπρούνο Φερνάντες, Γκρίνγουντ (72' Ιγκάλο), Μαρσιάλ (89' Γιουίλιαμς)