Ποιο ντέρμπι; Η Μπάγερν έδειξε στην Ντόρτμουντ ποια κάνει κουμάντο!

Οι «Βαυαροί» στο ντεμπούτο του Τόμας Τούχελ στον πάγκο έκαναν πάρτι κόντρα στην Ντόρτμουντ (4-2)

Νέος προπονητής ίδιες συνήθειες για την Μπάγερν 4-2 την Ντόρτμουντ στο Μόναχο, την προσπέρασαν στη βαθμολογία και έδειξαν ποια κάνει κουμάντο στη Bundesliga και φέτος!

Σαρωτική εμφάνιση από τους πρωταθλητές που βρέθηκαν να προηγούνται 3-0 στα πρώτα 25 λεπτά με την επική γκάφα του τερματοφύλακα της Ντόρτμουντ να καταρρακώνει τους Βεστφαλούς και τον Μίλερ με άλλα δύο τέρματα να καθαρίζει το Klassiker! Ο Κομάν το τέταρτο γκολ των γηπεδούχων, Τσαν και Μάλεν τα γκολ της τιμής για την ομάδα του Τέρζιτς.

Η Μπάγερν παρά το νωθρό της ξεκίνημα κατάφερε να ανεβάσει άμεσα ρυθμό και να κλείσει την Ντόρτμουντ στα καρέ της. Με τον ρυθμό να κινείται σε χαμηλά στάνταρ οι Βαυαροί κατάφεραν από το πουθενά να προηγηθούν χάρη στον… Κόμπελ. Ο τερματοφύλακας της Ντόρτμουντ, έκανε την γκάφα της σεζόν στο 13’ καθώς μετά την μπαλιά του Ουπαμεκανό έκανε ανεπανάληπτο «τσαφ» με την μπάλα να κυλά αργά στα δίχτυα του για το 1-0. Πριν καν προλάβουν να συνέλθουν οι Βεστφαλοί ήρθε ο Τόμας Μίλερ για να κάνει με εξ επαφής προβολή το 2-0 για την Μπάγερν μετά από το κόρνερ και την κεφαλιά του Ντε Λιχτ. Η κατηφόρα της Ντόρτμουντ συνεχίστηκε με τον Τόμας Μίλερ να εκμεταλλεύεται ακόμη ένα λάθος του Κόμπελ κάνοντας το 3-0 στο 23’. Μάλιστα το σκορ του ημιχρόνου θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερο, αν ο Κομάν στο 42’ δεν επιχειρούσε να κάνει μια επιπλέον ντρίμπλα στη φάση που βγήκε «φάτσα» με τον αντίπαλο πορτιέρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε παρότι ο Τέρζιτς προσπάθησε να «μπουκώσει» την άμυνα της Ντόρτμουντ με τις αλλαγές του. Μετά από μόλις πέντε λεπτά, ο Σανέ έκανε την κίνηση προς τον άξονα και μια ασίστ-αριστούργημα έκοψε στα δυο την άμυνα της Ντόρτμουντ και ο Κομάν με κοντινή προβολή βρήκε το γκολ που έψαχνε στο πρώτο ημίχρονο γράφοντας το 4-0. Το μόνο που κατάφερε η Ντόρτμουντ ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής, με τον Τσαν να νικά από την άσπρη βούλα τον Ζόμερ στο 75’ για το 4-1. Οι Βεστφαλοί, λίγο πριν το τέλος κατάφεραν με το τυχερό γκολ του Μάλεν να μειώσουν σε 4-2 χωρίς ωστόσο να έρθει η επική ανατροπή.