Προσγείωση στη σκληρή πραγματικότητα για την Μπαρτσελόνα!

Καλές οι μεταγραφές, καλές οι πωλήσεις των «Barca Studios», αλλά...

Απότομα προσγείωσε τη νέα Μπαρτσελόνα του Τσάβι και των φανταχτερών μεταγραφών η Ράγιο Βαγεκάνο, καθώς η ομάδα από τη Μαδρίτη κατάφερε να πάρει με κόπο, ιδρώτα και μπόλικη τύχη τον βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 0-0.

Προφανώς η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του αγώνα και όσο περνούσε η ώρα, κατάφερνε να δημιουργήσει και ευκαιρίες, με σαφή πρόθεση να τροφοδοτηθεί ο Λεβαντόφσκι. Αυτή τη δουλειά είχαν αναλάβει οι Ραφίνια και Ντεμπελέ, που είχαν καλή απόδοση, αλλά ο Πολωνός ήταν φανερά έξω από τα γνώριμα νερά του.

Μάλιστα, η Βαγεκάνο έχασε και σπουδαία ευκαιρία στο 45’ με τον Άλβαρο Γκαρθία, αλλά ο Τερ Στέγκεν κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία, όπως ακριβώς έκανε και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με αντίπαλο τον Καμέγιο.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία των Καταλανών ήρθε με τον Λεβαντόφσκι, που στο 82’ έστειλε την μπάλα άουτ με αριστερό πλασέ και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μπουσκέτς.

Τελικά, ο Γερμανός κίπερ της Μπάρτσα ήταν και πάλι καθοριστικός, αφού είπε όχι στα τελευταία λεπτά σε ένα εκπληκτικό σουτ του Σάλβι Σάντσεθ.