Σε βαθιά κρίση ο Αγιαξ

Εννιά μέρες πριν η ΑΕΚ συναντήσει τον Αγιαξ για το Γιουρόπα Λιγκ, θα βρει απέναντί της την ολλανδική ομάδα στη χειρότερη κατάσταση των τελευταίων ετών

Γιώργος Γεωργακόπουλος

Εννιά μέρες πριν η ΑΕΚ συναντήσει τον Αγιαξ για το Γιουρόπα Λιγκ, θα βρει απέναντί της την ολλανδική ομάδα στη χειρότερη κατάσταση των τελευταίων ετών. Ο «Αίαντας» ξεκίνησε με στραβοπάτημα στον όμιλο ενώ παραπαίει στο ολλανδικό πρωτάθλημα, με αποκορύφωμα τη διακοπή του ντέρμπι εντός έδρας με τη Φέγενορντ την Κυριακή λόγω ρίψης καπνογόνων στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο αγώνας θα συνεχιστεί προ κενών εξεδρών την Τετάρτη. Το πιο χαρακτηριστικό είναι ότι δεν βρίσκει προπονητή να προσλάβει για να καθαρίσει την… Κόπρο του Αυγείου.

Ο «Αίαντας» είχε μια κακή χρονιά πέρσι, αφού στο πρωτάθλημα τερμάτισε τρίτος, 13 ολόκληρους βαθμούς πίσω από την αιώνια αντίπαλο Φέγενορντ, και από το Τσάμπιονς Λιγκ (μετά και το ντροπιαστικό 1-6 από τη Νάπολι στο Αμστερνταμ) «υποβιβάστηκε» στο Γιουρόπα Λιγκ όπου και αποκλείστηκε από την Ουνιόν Βερολίνου. Ετσι ο δημοφιλέστερος ολλανδικός σύλλογος επιχείρησε μια ριζική ανανέωση γεμάτη ρίσκο.

Αποχώρησαν 14 παίκτες, ανάμεσα στους οποίους ο εμβληματικός τερματοφύλακας Μάρτεν Στεκέλενμπουργκ, πωλήθηκαν τέσσερις παίκτες σε ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ για ένα συνολικό ποσό που άγγιξε τα 150 εκατ. ευρώ (είχαν προηγηθεί το προηγούμενο καλοκαίρι ακόμη σημαντικότερες πωλήσεις προς την Αγγλία) και αποκτήθηκαν άλλοι 13, ανάμεσά τους και ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ, Τσούμπα Ακπομ.

Ως προπονητής επελέγη από τον «πολύ» τεχνικό διευθυντή του συλλόγου, Σβεν Μίσλιντατ, ο άπειρος από μεγάλες ομάδες Μόρις Στάιν, πρώην τεχνικός των Μπρέντα, Σπάρτα Ρότερνταμ κ.λπ. Το αποτέλεσμα είναι τραγικό για τον δημοφιλέστερο σύλλογο της Ολλανδίας: Πέντε βαθμοί σε τέσσερις αγώνες, δηλαδή μια νίκη στην πρώτη αγωνιστική, και από τότε δύο ισοπαλίες και μία ήττα, συν άλλη μία σχεδόν βέβαιη ήττα κόντρα στην πρωταθλήτρια Φέγενορντ.

Ετσι ο σύλλογος που για πολλά χρόνια –ακόμη και στα τέλη της περασμένης δεκαετίας– θάμπωνε την Ευρώπη με τα ταλέντα που αναδείκνυε από τη σπουδαία ποδοσφαιρική του σχολή, έχει φέτος κάνει το χειρότερο ξεκίνημα των τελευταίων 58 ετών στο ολλανδικό πρωτάθλημα και βρίσκεται στη 14η θέση του πρωταθλήματος των 18 ομάδων.

Οι οιωνοί για το μεγάλο ντέρμπι με τη Φέγενορντ την Κυριακή το μεσημέρι μόνο θετικοί δεν ήταν. Είχε προηγηθεί η απογοήτευση από τους δύο χαμένους βαθμούς στο Γιουρόπα Λιγκ κόντρα στη Μαρσέιγ (3-3), αλλά αυτό που συνέβη στο εφιαλτικό για τον Αγιαξ πρώτο ημίχρονο με την πρωταθλήτρια Ολλανδίας δεν το φανταζόταν ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλος της Φέγενορντ. Ο Αγιαξ είχε εμφάνιση ομάδας παιδικής χαράς, με αλλεπάλληλα λάθη στην άμυνα που οι φιλοξενούμενοι στη Γιόχαν Κρόφ Αρίνα δεν είχαν φυσικά καμία πρόθεση να συγχωρήσουν.

Τρία γκολ έγραψε το… κοντέρ στο πρώτο ημίχρονο, με τον διαιτητή να διακόπτει δύο φορές τον αγώνα λόγω καπνογόνων και ενός μπουκαλιού μπίρας, τη δεύτερη φορά για αρκετή ώρα. Οι ομάδες ξαναβγήκαν για να ολοκληρώσουν το ημίχρονο με την προϋπόθεση να μην ξαναπέσει τίποτε στον αγωνιστικό χώρο. Δεν πρόλαβαν να περάσουν 10 λεπτά στο β΄ ημίχρονο και άρχισαν πάλι να «φυτεύουν» τη μια περιοχή με πυρσούς οι φανατικοί του «Αίαντα», με αποτέλεσμα ο διαιτητής να διακόψει οριστικά το παιχνίδι στο 56’ με το σκορ στο 3-0.

Ακολούθησαν άγρια επεισόδια, με πολύωρες συγκρούσεις στην πόλη με την έφιππη αστυνομία και καταστροφή της πόρτας του γηπέδου, μεταξύ άλλων ζημιών.

Λίγες ώρες μετά το ντέρμπι της ντροπής για τον Αγιαξ, ανακοινώθηκε η απόλυση του τεχνικού διευθυντή Μίσλιντατ, που είχε φτάσει από τη Γερμανία με το παρατσούκλι «διαμαντομάτης», επειδή θεωρείται ότι εντοπίζει ταλέντα…

Προπονητής παραμένει ο κ. Στάιν ελλείψει προσφερόμενου διαδόχου ενώ η μόνιμη λύση του Λούι φαν Χάαλ δεν προσφέρεται πλέον καθώς ο βετεράνος προπονητής δίνει πια τη μάχη για τη ζωή του με την επάρατη νόσο.

Προς έκπληξη όλων, η ολλανδική ομοσπονδία δεν κατακύρωσε τον αγώνα στη Φέγενορντ αλλά αποφάσισε τη Δευτέρα τη συνέχισή του από τη στιγμή της διακοπής, φυσικά χωρίς φιλάθλους στις εξέδρες – προς ανακούφιση της διοίκησης του Αγιαξ.