«Σκόνταψε» ξανά στην Φρανκφούρτη η Ντόρτμουντ!

Έπεσε τρίτη η ομάδα του Φαβρ

Ούτε και φέτος κέρδισε την Άιντραχτ η Ντόρτμουντ με το 1-1 να την αφήνει 3η στη Bundesliga. Πήρε το ντέρμπι ουραγών η Μπίλεφελντ, «ματσάρα» στο Φράιμπουργκ!

Η… δύναμη της συνήθειας επικράτησε για μια ακόμα σεζόν στην Φρανκφούρτη, με την Άιντραχτ να έρχεται ισόπαλη 1-1 με τη Μπορούσια Ντόρτμουντ για τέταρτη σερί χρονιά κι ενώ τα τρία προηγούμενα παιχνίδια είχαν έρθει… άσος!

Μετά από φοβερή κάθετη πάσα του Χίντερεγκερ ο Καμάντα βγήκε τετ α τετ με τον Μπίρκι, του πέρασε την μπάλα από πάνω και με πλασέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 9’, σκοράροντας παράλληλα ξανά μετά την τρίτη αγωνιστική για λογαριασμό των «αετών».

Ωστόσο, οι Βεστφαλοί πίεσαν, έχασαν ευκαιρίες κυρίως με τον Σάντσο ενώ βρήκαν τελικά την ισοφάριση χάρη στο άπιαστο σουτ από τα αριστερά του Ρέινα, λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα…

Με το τελικό αποτέλεσμα ωστόσο να αφήνει τη Ντόρτμουντ στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και με παιχνίδι περισσότερο, έναντι των πρωτοπόρων Μπάγερν Μονάχου και Λειψίας που κοντράρονται μεταξύ τους σε λίγη ώρα.

Η Αρμίνια Μπίλεφελντ πήρε το… εξάποντο στο ντέρμπι ουραγών απέναντι στην Μάιντς, κερδίζοντάς την με 2-1, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα μετά από επτά σερί ήττες έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντοάν.

Ο Ιάπωνας επιθετικός έφτιαξε το πρώτο τέρμα της ομάδας του, που ήρθε με την βοήθεια και της τύχης από το σουτ του Πριτλ και την… παρέμβαση του Χακ, ενώ ήταν εκείνος που πέτυχε το 2-0 στην δεύτερη επικίνδυνη φάση της Αρμίνια! Με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τον Στέγκερ μπαίνοντας στην τελική ευθεία αλλά… μέχρι εκεί.

Ματσάρα έγινε στο Φράιμπουργκ, με την τοπική ομάδα αι την Γκλάντμπαχ να έρχονται ισόπαλες με 2-2. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι και μεγάλη χαμένη ευκαιρία στην ίδια φάση με τον Χέλερ, στο 15ο λεπτό, ενώ Πλεά, Εμπολό και Στιντλ συνδυάστηκαν πολύ ωραία, με τον δεύτερο να σκοράρει με σουτ από θέση μέσα αριστερά, για το 0-1 και το πρώτο του φετινό γκολ στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Ωστόσο, η Φράιμπουργκ ισοφάρισε λίγο μετά το ημίωρο, με την κεφαλιά του Λίνχαρτ, μετά από φοβερό γυριστό σουτ του Σάντα Μαρία και σαν να μην έφτανε αυτό, κατάφερε να προηγηθεί κιόλας, όταν ο Γκρίφο έκανε το 2-1 από την άσπρη βούλα, σκοράροντας για δεύτερη σερί αγωνιστική, με το… καλημέρα στην επανάληψη.

Όμως, η χαρά της κράτησε λίγο, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό με μια… φωτοβολίδα που «εξαπέλυσε» ο Πλεά ήρθε το 2-2 για λογαριασμό της Γκλάντμπαχ, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τέλους.