Σκόρπισε τη Βιγιαρεάλ και πάτησε κορυφή η Ρεάλ!

Η «βασίλισσα» δεν βρήκε κανένα εμπόδιο κόντρα στη Βιγιαρεάλ

Επιστροφή στις νίκες και στην κορυφή για τη Ρεάλ στη LaLiga! Η «βασίλισσα» δεν βρήκε κανένα εμπόδιο κόντρα στη Βιγιαρεάλ, την οποία ταπείνωσε με σκορ 4-1 για τη 17η αγωνιστική της LaLiga. Με αυτόν τον τρόπο, προσπέρασε την Τζιρόνα και έμεινε μόνη πρώτη, περιμένοντας «γκέλα» της τελευταίας με την Αλαβές (18/12, 22:00) για να εδραιωθεί!

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους «οιωνούς» για τους Μαδριλένους, οι οποίοι άρχισαν από νωρίς το «σφυροκόπημα» και βρήκαν το πρώτο γκολ στο 25'. Μετά από τρομερή σέντρα του Λούκα Μόντριτς, ο... συνήθης ύποπτος Τζουντ Μπέλιγχαμ έπιασε μια εντυπωσιακή κεφαλιά και άνοιξε το σκορ, φτάνοντας τα 17 τέρματα σε 20 αγώνες με τη λευκή φανέλα!

Παρά τον τραυματισμό του Νταβίντ Αλάμπα στο 35ο λεπτό, η Ρεάλ δεν πτοήθηκε και έκανε το 2-0 στο 37', με τον Ροντρίγκο να επωφελείται από τις καραμπόλες και να τελειώνει εντυπωσιακά τη φάση για το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους, η Βιγιαρεάλ φάνηκε να ξαναμπαίνει στο ματς, με τον Χοσέ Λουίς Μοράλες να μειώνει σε 2-1 στο 54'. Ωστόσο, η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, αφού 10 λεπτά αργότερα ο Μπραχίμ Ντίαθ ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, έκανε μια φοβερή προσποίηση και νίκησε τον Γιόργκενσεν για το 3-1. Το ματς «καθάρισε» στο 68', με τον Μόντριτς να γίνεται κάτοχος της μπάλας μετά από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων, κάνοντας το 4-1 με ωραίο πλασέ στη γωνία.

Στο ματς που έλαβε χώρα νωρίτερα, η Κάντιθ έφυγε αλώβητη από τα Κανάρια Νησιά, αφού ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Λας Πάλμας, με κρίσιμο γκολ του Κρις Ράμος στο 83ο λεπτό. Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήραν έναν σημαντικό βαθμό στη μάχη της παραμονής, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στην 9η θέση με 25 βαθμούς.

ΡΕΑΛ: Λούνιν, Αλάμπα (35’ Νάτσο) Ρίντιγκερ, Μεντί, Βάθκεθ, Μόντριτς, Κρόος (79’ Τσουαμενί), Βαλβέρδε, Ντίαθ (84’ Χοσέλου), Μπέλινγκχαμ (78’ Σεμπάγιος), Ροδρίγο

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Γιόργκενσεν, Αλμπιόλ, Μαντί, Αλτί, Καπού, Παρέχο, Πεδράθα, Μπαένα (30’ Τεράτς), Μοράλες (79’ Μπρέρετον), Ακομάς (75’ Τριγέρος), Χεράρδ Μορένο