Στην πεντάδα της Πρέμιερ Λιγκ η Γουέστ Χαμ

Κέρδισε την Άστον Βίλα, μετά από... περιπετειώδες παιχνίδι

Η Γουέστ Χαμ ήταν η νικήτρια στον αγώνα της Δευτέρας επικρατώντας της Άστον Βίλα με 2-1, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν και πέναλτι.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τα «Σφυριά» μιας και μόλις στο 2ο λεπτό ο Ογκμπόνα με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η Άστον Βίλα πήρε τον έλεγχο του αγώνα για να αντιδράσει στο 25ο λεπτό με τον Γκρίλις ο οποίος με δυνατό σουτ, ισοφάρισε σε 1-1. ΟΙ φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ανατροπή αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με την Γουέστ Χαμ να προηγείται με τον Μπόουεν στο 46ο λεπτό με 2-1, αιφνιδιάζοντας και πάλι την Άστον Βίλα. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και πάλι μιας και κέρδισαν πέναλτι στο 74ο λεπτό έχοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Αλλά ο Ουάτκινς ήταν άστοχος και παρά την πίεση της Άστον Βίλα, η Γουέστ Χαμ κράτησε το 2-1 ως το τέλος.

Η Γουέστ Χαμ ανέβηκε στην 5η θέση με 17 βαθμούς, η Άστον Βίλα έπεσε στην 10η με 15 βαθμούς.