Τη Σίτι δεν θα την ξεγράφεις! (vid)

«Πάτησε» την Τσέλσι, αλλά πέρασε με το… φτωχό 1-0 από το «Στάμφορντ Μπριτζ»

Κυριάρχησε και πήρε το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής η Μάντσεστερ Σίτι! Με τρομερή εμφάνιση, αλλά… μόλις ένα γκολ (βάσει της εικόνας του ματς), η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα άλωσε το «Στάμφορντ Μπριτζ» επικρατώντας 1-0 της Τσέλσι.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Ζεσούς στο 53ο λεπτό, με μικρή βοήθεια τύχης, με την Σίτι να «σβήνει» τον Λουκάκου και να μην του επιτρέπει να κάνει ούτε μία τελική σε όλο το παιχνίδι. Στην δεύτερη θέση ανέβηκαν οι «πολίτες» πιάνοντας τη σημερινή τους αντίπαλο στη βαθμολογία!

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, με φάσεις, ευκαιρίες και κατοχή της μπάλας. Αυτοί που απείλησαν πάντως πρώτοι ήταν οι γηπεδούχοι, όταν στο 15’ ο Βέρνερ γύρισε στον Λουκάκου, αλλά ο Βέλγος έπιασε αέρα. Ο Τζέιμς στο 28’ βγήκε αναγκαστική αλλαγή, αφού ύστερα με σύγκρουση που είχε με τον Γκρίλις δεν μπόρεσε να συνεχίσει άλλο και στη θέση του μπήκε ο Τιάγκο Σίλβα. Στο 41’ η Σίτι είχε μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Ζεσούς, ο οποίος μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να σκοράρει.

Σε όλο το 45λεπτο η Μάντσεστερ Σίτι, πίεζε ασφυκτικά την Τσέλσι που έπαιζε φουλ αμυντικά και είχε περάσει… δυο φορές τη σέντρα σε όλο το πρώτο μέρος. Έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι η ομάδα του Γκουαρδιόλα, ωστόσο τα χαλούσε όταν έφτανε στην αντίπαλη περιοχή. Ενδεικτικό είναι πως η κατοχή της μπάλας είχε φτάσει για τους φιλοξενούμενους στο 70%, αλλά παρά την υπεροχή τους δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Στο ίδιο τέμπο ξεκίνησαν και το δεύτερο ημίχρονο οι «πολίτες», οι οποίοι πίεζαν τους «μπλε» και έψαχναν το γκολ, το οποίο τελικά ήρθε στο 53ο λεπτό. Ο Ζεσούς ρόλαρε πάνω στον Ζορζίνιο, έκανε το σουτ που κόντραρε πάνω στον Βραζιλιάνο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Μεντί. Ένα ωραίο γκολ, το οποίο το άξιζε η Σίτι αν κρίνουμε από την εικόνα που είχε δείξει. Στο 58’ ο Γκρίλις έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του, όταν η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ύστερα από σουτ που έκανε.

Στο 61’ ο Μεντί έκανε λάθος, ο Ζεσούς πλάσαρε σε κενή εστία, αλλά ο Τιάγκο Σίλβα ήταν εκεί για να διώξει την μπάλα πάνω στη γραμμή, με τον Πεπ Γκουαρδιόλα να… χτυπιέται στον πάγκο για τις ευκαιρίες που έχανε η ομάδα του. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κόβατσιτς είχε μια μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα με ωραίο σουτ που έκανε, αλλά η μπάλα πέρασε σε κόρνερ.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει τρελό ρυθμό στα τελευταία λεπτά, με τους «πολίτες» να έχουν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία στο 79’ όταν ύστερα από ωραία εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε, ο Λαπόρτ κάνει την προβολή αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ! Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκρίλις βρισκόταν σε θέση τετ-α-τετ, έκανε το πλασέ αλλά ο Μεντί έδιωξε εξ επαφής! Στο 87ο λεπτό μπήκε στο ματς και ο Στέρλινγκ, ο οποίος έφτασε τις 300 συμμετοχές με την φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι σε όλες τις διοργανώσεις, δίνοντας έξτρα τρεξίματα στους «πολίτες» οι οποίοι κατάφεραν να κρατήσουν ως το τέλος μια μεγάλη νίκη, δείχνοντας πως διαθέτει το μέταλλο της πρωταθλήτριας.