Τραγικός Ολυμπιακός δέχθηκε «σφαλιάρα» από τη Βιλερμπάν!

Aναπάντεχη ήττα στο ΣΕΦ

Μεγάλο πισωγύρισμα από τον Ολυμπιακό! Μετά τη μεγάλη νίκη στο Τελ Αβίβ, οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν άδειοι απέναντι στην ουραγό Βιλερμπάν, γνωρίζοντας την ήττα (69-63) μέσα στο ΣΕΦ, που τους έριξε στο 10-9.

Οι Πειραιώτες δεν είχαν Παπανικολάου, Μάρτιν και Λαρεντζάκη, αλλά εκτός από τα πρώτα έξι λεπτά, σε όλο το υπόλοιπο ματς δεν κατάφεραν να παίξουν ορθολογικό μπάσκετ. Σε τραγική ημέρα και η περιφέρεια με 7/24 τρίποντα.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρισον με 13π., αλλά 1/5 τρίποντα, με τον ΜακΚίσικ να είχε 11π. και τον Σπανούλη 10π. Κακή βραδιά για τον Σλούκα, ο οποίος μόλις 2 πόντους και 7 ασίστ, εκ των οποίων οι 6 από το πρώτο δεκάλεπτο.

Από την άλλη, οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 6-13, έχοντας για κορυφαίο τον Γιαμπουσελέ με 19 πόντους.

Με τους Έλις, Πρίντεζη, Χαραλαμπόπουλο, ΜακΚίσικ και Σλούκα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Πολύ καλή αρχή στο παιχνίδι από τους «ερυθρόλευκους». Το αργό τέμπο με πολύ παιχνίδι από το ποστ, αλλά και η ενέργεια σε άμυνα και ριμπάουντ, τους έσπρωξαν στο 12-5, στα πρώτα έξι λεπτά. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχασαν τον προσανατολισμό τους στην άμυνα, ενώ επέμεναν άστοχα από την περιφέρεια, με τον Λάιτι να ισοφαρίζει (14-14) και το σκορ της πρώτης περιόδου να ήταν το 17-17.

Αν και μπήκε με ένα 5-0 (22-17) ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο, στη συνέχεια «έκατσε». Οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν προβλέψιμοι στην επίθεση –ελλείψει Σλούκα που είχε δύο φάουλ και ήταν στον πάγκο- ενώ στην άμυνα δεν είχαν αντίδοτο για τον Γιαμπουσελέ, με αποτέλεσμα η Βιλερμπάν να κάνει επιμέρους σκορ 2-11 για το +4 (24-28), στο 16’. Με προσωπικές ενέργειες των Σπανούλη και Βεζένκοβ κρατούνταν επιθετικά οι Πειραιώτες, αλλά ο Γιαμπουσελέ εξακολουθούσε να τους δημιουργεί πολλά προβλήματα, παίζοντας ως «5» και στις δύο πλευρές του και έτσι οι Γάλλοι διατήρησαν το προβάδισμά τους (33-34) μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με απανωτές κακές επιθέσεις ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, με τη Βιλερμπάν να πηγαίνει στο +4 (33-37), στο πρώτο δίλεπτο. Το… γκολ ήρθε με τρίποντο του ΜακΚίσικ, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να παίζουν ένα κάκιστο μπάσκετ, στατικό, χωρίς «φαντασία» και με πολλά λάθη. Έτσι, οι Γάλλοι ένιωθαν ολοένα και πιο άνετα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να πάνε ακόμη και στο +8 (38-46), στο 28’. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να σκοράρουν με το… ζόρι και ο Λάιτι έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +9 (42-51), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τρίποντο του Στραζέλ έβαλε ακόμη περισσότερα προβλήματα στον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τη Βιλερμπάν να πηγαίνει στο +12 (42-54). Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήταν ένα 7-0 (49-54), αλλά μέχρι εκεί. Οι Γάλλοι δεν πανικοβλήθηκαν και επιστρατεύοντας ξανά Φαλ και Γιαμπουσελέ πήγαν στο +10 (53-63), στο 37’. Το ποτάμι δεν είχε… γυρισμό και έτσι η Βιλερμπάν πήρε τη νίκη με το τελικό 63-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69