Τρένο ο Παναθηναϊκός, παρέσυρε την Αρμάνι

Με τον Μπέικον να κάνει ρεκόρ καριέρας, ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός γύρισε από την… κόλαση

Δεν λυγίζει με... τίποτα ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός!

Οι λαβωμένοι «πράσινοι» λύγισαν την Αρμάνι Μιλάνο στην παράταση με σκορ 90-77, και πέτυχαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους στην Ευρωλίγκα, ανεβαίνοντας στο 6-6, με τους Ιταλούς να κάνουν όγδοη συνεχόμενη ήττα και να μένουν... τελευταίοι!

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς τα «βρήκε σκούρα» απέναντι στην Αρμάνι, βρέθηκε μέχρι και στο -15 (42-57), όμως με αντεπίθεση διαρκείας και τρομερά ψυχικά αποθέματα, έστειλε στο ματς στην έξτρα περίοδο και εκεί τελείωσε τη δουλειά!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρός και φανερά επηρεασμένος από την απουσία του Γουόλτερς στο ματς, μη μπορώντας να βρει ιδέες επιθετικά.

Οι Ιταλοί με κορυφαίο τον Ντέιβις στα πρώτα λεπτά, πήγαν από νωρίς στο +6 (8-14). Ο Ράντονιτς μετά τον Λι δοκίμασε και τον Πονίτκα ως δημιουργό, δεν άλλαξε όμως τίποτα, ο Παναθηναϊκός ήταν κολλημένος επιθετικά, και η Αρμάνι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +9 (13-22).

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η εικόνα επιδεινώθηκε. Πέρα από την επιθετική τους αδυναμία, οι «πράσινοι» έδιναν πλέον επιθετικά ριμπάουντ… «με το τσουβάλι» στους Ιταλούς, με αποτέλεσμα ένα ξέσπασμα του Λουβαβού-Καμπαρό να πάει τη διαφορά στους 14 (17-31). Κάπου εκεί ανέλαβε ο Ντουέιν Μπέικον, που παίζοντας μόνος εναντίον… όλων, μείωσε στους 6 (28-34). Ο Ντεσόν Τόμας με πέντε σερί πόντους ξαναπήγε τη διαφορά στους 9 (30-39), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό πίσω στο σκορ 33-42.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ορμητικός στο δεύτερο μέρος και μείωσε γρήγορα στους 5 (37-42), όμως απανωτά ανόητα λάθη έφεραν συνεχόμενα τρίποντα του Λουβαβού-Καμπαρό για το 37-50. Το κακό διάστημα της ομάδας του Ράντονιτς συνεχίστηκε, με την Αρμάνι να έχει εξαιρετικούς Μήτρου-Λονγκ και Μέλι, φτάνοντας στο +15 (42-57). Οι «πράσινοι» στη συνέχεια σοβαρεύτηκαν στην άμυνα, Λι και Πονίτκα άναψαν τη «σπίθα» με τρίποντα, και κάπως έτσι μείωσαν στους 7 (52-59) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Ράντονιτς μπήκαν «ανεβασμένοι» και στην τέταρτη περίοδο, με Λι, Γουίλιαμς και Γκουντάιτις να μειώνουν μετά από ώρα στον έναν (63-64). Δύο τρίποντα- «μαχαιριές» από Ντέιβις και Χολ έφεραν πάλι τους Ιταλούς στο +6 (64-70), ενώ ένα μεγάλο σουτ του Μέλι δημιούργησε και πάλι ένα +7 για την Αρμάνι (65-72). Εκεί ο Παναθηναϊκός με «καρδιά» από Λι και Μπέικον (και μερικά εύκολα χαμένα σουτ του Καμπαρό) έτρεξε ένα 7-0, ισοφαρίζοντας σε 72-72, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Μπέικον με «ραψωδία» έφερε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +3 (78-75). Η Αρμάνι είχε πλέον παραδώσει πνεύμα, ο Μπέικον και ο Λι συνέχισαν το «πάρτι», και οι «πράσινοι πήραν τη νίκη με σκορ 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-42, 52-59, 72-72, 90-77 (παράταση)

Ο θαυμασμός του Ράτκλιφ για τον συμπολίτη «εχθρό», επιδρά καταλυτικά στο μέλλον της Γιουνάιτεντ