Τριάρα και το απόλυτο για Ολλανδία

Οι «Οράνιε» νίκησαν με εμφατικό τρόπο και την Βόρεια Μακεδονία

Αυτή ναι, ήταν Ολλανδία! Οι «οράνιε» με μια γεμάτη και πληθωρική εμφάνιση, έπαιξαν κατά χρονικά διαστήματα υπέροχο και άκρως επιθετικό ποδόσφαιρο, με γρήγορες εναλλαγές και μεγάλη ταχύτητα στην εκδήλωση των επιθέσεων, επικρατώντας εύκολα 3-0 της Βόρειας Μακεδονίας στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του τρίτου ομίλου.

Στην καλύτερη έως τώρα εμφάνισή της στη φετινή διοργάνωση, η Ολλανδία είδε τους Ντεπάι, Μάλεν και Βαϊνάλντουμ να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι, να συνεργάζονται άψογα και να έχουν συμμετοχή και στα τρία γκολ. Το σκορ άνοιξε ο Ντεπάι στο 24', για να ακολουθήσουν δύο από τον Βαϊνάλντουμ στο δεύτερο ημίχρονο (51', 57'). Έτισ, οι «ιπτάμενοι Ολλανδοί» έκαναν το απόλυτο των νικών στον όμιλο, τερματίζοντας στην πρώτη θέση με 9 πόντους!

Η Βόρεια Μακεδονία δεν μπόρεσε να αποφύγει την τελευταία θέση του γκρουπ, μένοντας χωρίς βαθμό στα τρία ματς. Παρ' όλα αυτά, το αποψινό παιχνίδι είχε ιστορικό χαρακτήρα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Ανχελόφσκι, καθώς ήταν το τελευταίο του εμβληματικού αρχηγού Γκόραν Πάντεφ, ο οποίος μετά από 20 χρόνια παρουσίας αποχωρεί οριστικά από την εθνική ομάδα της πατρίδας του, γνωρίζοντας μάλιστα το χειροκρότημα από όλους τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Στο... μυαλό του κόουτς

Ο Ιγκόρ Ανχελόφσκι παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 3-5-2. Στο τέρμα βρέθηκε ο Ντιμιτριέφσκι, με την τριάδα της άμυνας να αποτελείται από τους Ριστόφσκι, Βελκόφσκι και Μούσλιου. Στην πεντάδα της μεσαίας γραμμής βρέθηκαν οι Ελμάς, Αντέμι, Τρισόφσκι, Μάουντι και Αλιόσκι, με τους Τραϊκόφσκι και Πάντεφ να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο.

Από την άλλη, ο Φρανκ Ντε Μπουρ προχώρησε σε δύο αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με το προηγούμενο ματς με τους Χράφενμπερ και Μάλεν να παίρνουν φανέλα βασικού. Στο τέρμα βρέθηκε ο Στεκέλεμπουργκ με τους Ντε Βράι, Ντε Λιχτ και Μπλιντ να αποτελούν την τριάδα των στόπερ. Στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Ντάμφριες, Γκράβενμπερχ, Ντε Γιονγκ, Βαϊάλντουμ και Βαν Άανχολτ, με τους Μάλεν και Ντεπάι να βρίσκονται στην αιχμή του δόρατος.

Πολύ καλός ο ρυθμός από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τη Βόρεια Μακεδονία να επιλέγει να παίξει ανοικτά και επιθετικά, κυκλοφορώντας με ευκολία την μπάλα ανάμεσα στις γραμμές της Ολλανδίας. Μάλιστα, μόλις στο 9ο λεπτό, ο Τριτσκόφσκι έφυγε στην κόντρα νικώντονας τον Στεκέλενμπουργκ σε τετ-α-τετ, γκολ το οποίο τελικώς ακυρώθηκε, με τον μεσοεπιθετικό των Βόρειο Μακεδόνων να είναι ελάχιστα σε θέση οφσάιντ.

Η συγκεκριμένη απειλή, φαίνεται πως αφύπνισε τους “οράνιε”, οι οποίοι όσο παιρνούσε η ώρα ανέβαζαν την πίεσή τους στα αντίπαλα καρέ, κλείνοντας την ομάδα του Ιγκόρ Ανχελόφσκι στην περιοχή της. Ωστόσο, δυσκολεύτηκαν να παράξουν φάσεις και να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των αντιπάλων που αμύνονταν εξαιρετικά.

Στην πρώτη ουσιαστικά κλασική ευκαιρία της στο ματς, η Ολλανδία ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, όταν στο 24' Μάλεν και Ντεπάι βγήκαν στην αντεπίθεση, συνδυάστηκαν εξαιρετικά, με το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Μπαρτσελόνα να κάνει το 1-0 από την «καρδιά» της περιοχής. Πάντως το γκολ ελέγχθηκε από το VAR, για φάουλ στον Πάντεφ στην αρχή της φάσης, ωστόσο κατοχυρώθηκε κανονικά.

Το προβάδισμα έδωσε... φτερά στους παίκτες του Ντε Μπουρ, οι οποίοι είχαν πάρει το μομέντουμ. Στο 30', Μάλεν και Ντέμφριες έχασαν δύο τεράστιες ευκαιρίες στην ίδια φάση για το 2-0, με τον Ντιμιτριέφσκι αρχικά να κόβει τον Μάλεν, και στη συνέχεια τον Ντάμφριες να αστοχεί σε κεφαλιά. Δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά της Βόρειας Μακεδονίας να... αγγίξει το γκολ, με τη κεφαλιά του Μούσλιου έπειτα απο κόρνερ να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ακόμα καλύτερος ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Ολλανδούς να μπαίνουν αποφασισμένοι να καθαρίσουν από νωρίς τη νίκη και να μην μπλέξουν σε περιπέτειες. Μόλις στο 50ο λεπτό, ο Ντε Λιχτ με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Βόρειας Μακεδονίας. Ένα λεπτό αργότερα, η ασφυκτική πίεση απέδωσε... καρπούς, με τους «οράνιε» να κλέβουν την μπάλα στη μεσαία γραμμή, τον Ντεπάι να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά και τον Βαϊνάλντουμ να πετάγεται στην «καρδιά» της μικρής περιοχής και με προβολή να κάνει το 2-0!

Το σύνολο του Φρανκ Ντε Μπουρ είχε μπει επισήμως στη ζώνη του... λυκόφωτος και μέσα σε ένα εξάλεπτο προτού καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στις εξέδρες, ο Βαϊνάλντουμ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 (57')! Ο Μάλεν έβγαλε κάθετη στον Ντεπάι, εκείνος σούταρε με τον Ντιμιτριέφσκι να αποκρούσει ασταθώς και τον πρώην παίκτη της Λίβερπουλ να παίρνει το ριμπάουντ για το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς!

Οι Ολλανδοί συνέχισαν να πιέζουν για ακόμα περισσότερα γκολ, φτάνοντας μια... ανάσα από το τέταρτο στο 62' και πάλι με τον Βαϊνάλντουμ, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Βεγκχορστ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Κάπου εκεί, η Βόρεια Μακεδονία «πάγωσε» τον ρυθμό, με τον Γκόραν Πάντεφ να αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο μέσα σε χειροκροτήματα, και ενώ οι συμπαίκτες του έστησαν ένα μικρό pasillo!

Με τα πάντα να έχουν κριθεί στην αναμέτρηση, ο ρυθμός όπως είναι λογικό έπεφτε όσο παιρνούσε η ώρα. Η τελευταία καλή στιγμή καταγράφηκε για τη Βόρεια Μακεδονία, με τον Τσουρλίνοφ να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 72', γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

MVP: Κορυφαίος για του αγώνα δεν είναι άλλος από τον Βαϊνάλντουμ, ο οποίος πέρα από τα δύο τερματα που σημείωσε, ήταν μέσα και σε άλλες φάσεις των Ολλανδών.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Βόρεια Μακεδονία ( Ιγκόρ Ανγκελόβσκι): Ντιμιτριέφσκι, Ριστόφσκι, Βελκόφσκι, Μούσλιου, Ελμάς, Αντέμι (68' Νικόλοφ), Τρισκόφσκι (56' Τσούρλινοφ), Μπάρντι (78' Στογιανόφσκι), Αλιόσκι, Τραϊκόφσκι (68' Χασάνι), Πάντεφ (68' Κωνσταντίνοφ)

Ολλανδία (Φρανκ ντε Μπουρ): Στεκέλενμπουργκ, Ντε Βράι (45' Τίμπερ), Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ντάμφριες (45' Μπέρχαους), Γκράβενμπερχ, Φρένκι Ντε Γιονγκ (78' Γκάκπο), Βαϊάλντουμ, Βαν Άανχολτ, Μάλεν (66' Πρόμες), Ντεπάι (66' Βέγκχορστ)

Σκορερ: - / Ντεπάι (24'), Βαϊνάλντουμ (51', 58')

Κίτρινες Κάρτες: Ριστόφσκι, Αλιόσκι, Ελμάς, Κωνσταντίνοφ / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -