Τρομερή ανατροπή στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και... πώς να το χάσει η Ρεάλ!

Το γύρισε από το 2-0 και εκτοξεύτηκε στο +15

Και πώς να το χάσει! Η Ρεάλ Μαδρίτης -πιάνοντας εκπληκτικά επίπεδα απόδοσης στο δεύτερο ημίχρονο- γύρισε από το εις βάρος της 2-0 και έφυγε με το «διπλό» (2-3) από την έδρα της Σεβίλλης, για την 32η αγωνιστική της La Liga.

Ένα αποτέλεσμα που εκτόξευσε την ομάδα του Κάρλο Ανσελότι στο +15 από τους Σεβιγιάνους και την Μπαρτσελόνα (δύο παιχνίδια λιγότερα για τους «μπλαουγκράνα») και πλέον μόνο με «θαύμα» θα χάσουν τον τίτλο.

Στα του ματς, η Ρεάλ ήταν εκείνη που παρουσιάστηκε περισσότερο δραστήρια στα πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά, όχι μόνο δεν κατάφερε να το εξαργυρώσει μ' ένα γκολ, αλλά αντίθετα είδε τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα δύο τερμάτων εντός ενός πενταλέπτου. Αρχικά, στο 21' ο Ράκιτιτς έκανε το 1-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, για να έρθει στο 25' ο Λαμέλα να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων με κοντινό πλασέ.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν εκ νέου δυναμικά στο δεύτερο μέρος. Αυτή τη φορά το αξιοποίησαν, με τον Ροντρίγκο -ύστερα από έξοχη κυκλοφορία της μπάλας- να μειώνει στο 50' με μονοκόμματο πλασέ. Η Ρεάλ είχε το μομέντουμ, κυριαρχώντας έκτοτε εντός αγωνιστικού χώρου. Στο 76' ακυρώθηκε μέσω VAR (για χέρι) γκολ του Βινίσιους, σε μια πολύ δύσκολη φάση. Ευτυχώς για τη Ρεάλ μέτρησε το γκολ του Νάτσο στο 82', στην πρώτη επαφή του με την μπάλα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν ικανοποιημένοι ούτε με το «Χ» και πίεσαν για την ολική ανατροπή, στην οποία κι έφτασαν. «Χρυσός» σκόρερ -ποιος άλλος- ο Μπενζεμά, με τον Γάλλο φορ να γράφει το τελικό 2-3 στο 90'+2'.

Νωρίτερα, η Θέλτα επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 2-0 στην έδρα της Μπιλμπάο. Μάλιστα, καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο χάρη στα τέρματα των Άσπας (11') και Μπελτράν (37').