Χάρισε τρία πέναλτι στη Λεβάντε, αλλά είχε Ντε Γιονγκ στο 92’ η Μπαρτσελόνα!

Απίστευτη ματσάρα με νικητές τους «μπλαουγκράνα»

Το κατάφερε κι αυτό η νέα Μπαρτσελόνα του Τσάβι! Προφανώς το κατόρθωμα δεν είναι ότι επικράτησε 3-2 της Λεβάντε, που πολύ δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό, αλλά ο τρόπος που μπόρεσε να πάρει και τους τρεις βαθμούς.

Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο, που συνέβησαν λίγα πράγματα ή για την ακρίβεια στο γήπεδο υπήρχε μόνο η Λεβάντε που έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, οι Καταλανοί μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο το ίδιο… κοιμισμένοι.

Αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης ήταν να ανοίξουν δικαίως το σκορ οι γηπεδούχοι στο 52’, με τον Μοράλες να νικά τον τερ Στέγκεν από το σημείο του πέναλτι, παράβαση στην οποία υπέπεσε ο Ντάνι Άλβες. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά λίγα λεπτά αργότερα η Μπαρτσελόνα έκανε και δεύτερο πέναλτι, με τον Γερμανό γκολκίπερ στο 56’ να λέει «όχι» στον Ρότζερ Μάρτι.

Προφανώς, σε εκείνο το σημείο η Μπαρτσελόνα αφυπνίστηκε, οι γηπεδούχοι έχασαν την καλή ψυχολογία που είχαν και τελικά οι Ομπαμεγιάνγκ (59’) και Πέδρι (63’) κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, διαμορφώνοντας το 1-2. Ωστόσο, το ματς δεν είχε τελειώσει κι αυτό γιατί ο Αραούχο έκανε νέο πέναλτι, το τρίτο στο ημίχρονο, και ο Μελέρο στο 83’ έκανε το 2-2.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Μπάρτσα θα πετάξει δύο βαθμούς, στο 92’ ο Ζόρντι Άλμπα βρήκε τον Λουκ ντε Γιονγκ, που στην επιστροφή του χάρισε τη νίκη στο σύνολο του Τσάβι με εξαιρετική κεφαλιά.