Ξεμπούκωσε στο δεύτερο μέρος η Σίτι

Συνεχίζει φουριόζα την καταδίωξη

Με «ξέσπασμα» στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 3-1 την Εβερτον στο Λίβερπουλ για τη 19η αγωνιστική της Premier League και μείωσε στο -5 από την κορυφή και τη Λίβερπουλ, περιμένοντας τι θα κάνει την Πέμπτη η Αρσεναλ κόντρα στη Γουέστ Χαμ στο «Εμιρέιτς» κι αφήνοντας τα «ζαχαρωτά» στο +1 από τις θέσεις υποβιβασμού.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκαν «φουριόζοι» και πίεσαν «ασφυκτικά» την εστία του Πίκφορντ, όμως πλήρωσαν το διπλό ατομικό λάθος στο 29’, με τον ΜακΝιλ να γυρίζει την μπάλα στον Χάρισον κι αυτός να πλασάρει τον Εμερσον για το 1-0.

Στην επανάληψη, ο «πολίτες» δεν κατάφεραν να πιέσουν το ίδιο την αντίπαλη εστία και χρειάστηκε η βολίδα του Φόντεν στο 53’ έξω από την περιοχή για να έρθει η ισοφάριση.

Αυτό έδωσε την ψυχολογία και το έναυσμα στους πρωταθλητές Αγγλίας, οι οποίοι άρχισαν να πιέζουν ξανά «ασφυκτικά» την εστία των γηπεδούχων και στο 64΄ το γύρισμα του Ακε βρήκε το χέρι του Ονάνα μέσα στη μεγάλη περιοχή, δόθηκε πέναλτι κι ο Αλβαρες έκανε το 1-2.

Ο Κάλβερτ-Λιούιν έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2 στο 75’, όμως το λάθος του Πικφορντ έφερε την μπάλα στον Μπερνάρνο Σίλβα, με τον Πορτογάλο διεθνή μέσο να «κρεμάει» τον εκτός εστίας Άγγλο διεθνή γκολκίπερ στο 86’ για το τελικό 1-3.

Στις καθυστερήσεις, ο Φόντεν είχε δοκάρι για να κάνει το 1-4.